Zastępca głównego inżyniera spółki Ukrtransgazu, operatora ukraińskich gazociągów, Oleg Michalewicz, powiedział, że zostały podjęte kroki, które umożliwiły odbiór około 5 mld metrów sześć. europejskiego gazu rocznie w reżymie rewersowym.
Według słów przedstawiciela Ukrtransgaz, Ukraina będzie mogła zwiększyć wielkość przesyłanego paliwa w kierunku wstecznym (tzw. rewers) do 20 mld metrów sześć. rocznie. Nie będzie to wymagać dodatkowych nakładów finansowych.
Kijów, zależny od importu gazu ziemnego z Rosji, już od ponad dwóch lat dąży do zmiany ceny gazu, którą uważa za zawyżoną. Z najnowszej prognozy rosyjskiego Ministerstwa Rozwoju Gospodarczego wynika, że dotychczasowe warunki kontraktów gazowych z Ukrainą zostały utrzymane co najmniej do 2015 roku.
W 2012 roku średnia cena gazu dla Ukrainy wyniesie około 368 dolarów za tysiąc metrów sześć. (przy 392,7 dolarów dla krajów unijnych), w 2013 roku - 333 dolary (przy 361,6 dolarów dla UE), w 2014 roku - 319,6 dolarów (351,7 dolarów dla UE), a w 2015 roku - 335,6 dolarów (366,1 dolarów dla UE).
W maju br. Naftohaz Ukrainy, ukraińska państwowa spółka paliwowa poinformowała o podpisaniu porozumienia ramowego z niemieckim RWE w sprawie dostawy gazu ziemnego. Rosyjska agencja informacyjna RIA Nowosti, podała także, że w ubiegły piątek Gnther Oettinger, europejski komisarz ds. energii i Jurij Bojko, ukraiński minister ds. energetyki i przemysłu węglowego omówili możliwość rewersowych dostaw gazu ze Słowacji.