W przyszłym miesiącu Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo rozpocznie prace nad pierwszym odwiertem w Libii, poinformowała w środę państwowa libijska korporacja naftowa (NOC).

NOC podała na swojej stronie internetowej, że Marek Karabuła, prezes zarządu Polish Oil and Gas Co. Libya (POGC), spółki zależnej PGNiG, na wtorkowym spotkaniu w Trypolisie poinformował o planach firmy libijskiego ministra do spraw ropy.

- Spółka rozpocznie odwierty na początku kwietnia 2013 roku - powiedział Karabuła, cytowany przez NOC. PGNiG posiada zgodę na dokonanie dwóch odwiertów na terenie koncesji w libijskim basenie naftowym Murzuq. Spółka wykonała analizy sejsmiczne w rejonie koncesji, ale wcześniejsze plany rozpoczęcia poszukiwań pokrzyżował wybuch powstania przeciwko Muammarowi Kadafiemu w lutym 2011 roku. PGNiG zmuszone zostało do ewakuacji swojego personelu z regionu.

Libia, członek Organizacji Krajów-Eksporterów Ropy Naftowej (OPEC), zaskoczyła analityków tempem przywracania produkcji surowca. Jednak kraj wciąż ma problemy z zachęceniem do powrotu zagranicznych inwestorów, wciąż pełnych obaw o bezpieczeństwo. Pod koniec stycznia BP poinformowało, że rozważa zrewidowanie swoich planów poszukiwań ropy w Libii, ponieważ w związku z atakiem islamskich bojowników na pola gazowe w sąsiedniej Algieri obawia się skali zagrożeń w regionie.