Katarski gaz dla Litwy

Katar złożył Litwie propozycję dostaw LNG oraz udziału w inwestycjach gazowych. To poważne wyzwanie dla pozycji Gazpromu na tym rynku

Publikacja: 02.05.2013 11:43

Katarski gaz dla Litwy

Foto: Bloomberg

Ponad 100 mln euro inwestycji i nieograniczone dostawy LNG - takie propozycję katarskich władz przywiozła z arabskiego emiratu litewska delegacja rządowa, podała agencja Delfi.

- Dostaliśmy oficjalne zapytanie, czy Litwa podjęła już decyzję, u kogo będzie kupowała LNG - mówił mediom po powrocie ze światowego kongresu izb handlowych w Katarze, szef litewskiej izby Algimantas Akstinas.

Wcześniej wiadomo było, że władze państwowego Klaipedos nafta prowadzą rozmowy z kilkoma wiodącymi dostawcami LNG. Firma ogłosiła przetarg na dostawy do budowanego terminala w Kłajpedzie.

Katar to dziś największy producent LNG na świecie. Arabowie są zainteresowani bezpośrednimi rozmowami i zapowiedzieli, że w przetargu udziału nie wezmą. Mogą za to zaoferować najlepsze warunki dostaw, rozliczeń a także pakiet inwestycyjny.

W styczniu nowy minister litewskiej energetyki Jarosław Niewierowicz (absolwent warszawskiej SGH), zapowiedział, że kraj nie wycofa się z budowy terminalu, nawet gdy dostanie tańszy gaz z Rosji.

- Ten terminal to dla nas projekt priorytetowy najwyższej wagi. Nie ma mowy o jakichkolwiek zmianach. Inwestycja powinna być gotowa do końca przyszłego roku.

W kwietniu 2012 r. Litwa stała się uczestnikiem norweskiego rynku energii, a Klaipedos nafta podpisała wstępną umowę na 10-letnią dzierżawę i obsługę pływającego terminalu gazu skroplonego od norweskiego Hoegh LNG. Statek ma rozpocząć pracę na rzecz Litwy w 2014 r., jego pojemność wynosi 170 tys. m

3

co daje w roku 2-3 mln m

3

paliwa. Statek-terminal będzie wyposażony w urządzenia do regazyfikacji, stanie w porcie w Kłajpedzie i zostanie połączony z litewskim systemem gazociągów.

Litwa planuje też w porcie budowę stałego terminalu. Negocjuje ze Statoil dostawy doń gazu ze złoża Snohvit (zasoby to ok. 200 mld m3) na Morzu Północnym. Gazowiec płynie stamtąd do Kłajpedy pięć dni.

Obecnie Gazprom jest jedynym dostawcą gazu ziemnego na Litwę. Roczne zapotrzebowanie rynku to ok. 3 mld m3. Litwa nie dostała od Rosjan zniżki w cenie, choć przyznano ją sąsiadom - Łotwie i Estonii. Dlatego płaci za rosyjskie paliwo drożej niż np. Niemcy i teraz Polska.

Energetyka
Energetyka trafia w ręce PSL, zaś były prezes URE może doradzać premierowi
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Energetyka
Przyszły rząd odkrywa karty w energetyce
Energetyka
Dziennikarz „Rzeczpospolitej” i „Parkietu” najlepszym dziennikarzem w branży energetycznej
Energetyka
Niemieckie domy czeka rewolucja. Rząd w Berlinie decyduje się na radykalny zakaz
Energetyka
Famur o próbie wrogiego przejęcia: Rosyjska firma skazana na straty, kazachska nie