Liczba osób i firm zmieniających dostawcę gazu ziemnego na polskim rynku systematycznie rośnie. Z najnowszych danych Urzędu Regulacji Energetyki wynika, że w pierwszym kwartale tego roku uczyniło to dokładnie 112 osób i firm. Na pierwszy rzut oka ta liczba nie robi żadnego wrażenia. Dużą dynamikę można dopiero zauważyć, porównując ją z danymi historycznymi. I tak w całym ubiegłym roku dostawcę błękitnego paliwa zmieniło 206 podmiotów, a w 2011 r. tylko czterech.
Rosnąca konkurencja
Z czego wynika rosnąca liczba niezadowolonych z dotychczasowych usług? – Faktyczna swoboda wyboru, której miernikiem jest liczba dokonanych zmian sprzedawcy gazu, jest wynikiem nakładania się na siebie wielu okoliczności – od stopnia świadomości kupujących poprzez ich motywację do zmiany sprzedawcy aż po łatwość dokonania zmiany czy dostępność konkurencyjnych ofert na rynku – tłumaczy Agnieszka Głośniewska, rzecznik prasowy URE.
Dodaje, że liczba zmian to prosty, ale miarodajny wskaźnik rozwoju konkurencyjnego rynku. – Zwiększająca się liczba zmian sprzedawcy błękitnego paliwa z kwartału na kwartał to pozytywny zwiastun rozwoju konkurencyjnego rynku gazu w Polsce – dodaje Głośniewska.
Co ciekawe, z dotychczasowych usług najczęściej niezadowoleni są najmniejsi odbiorcy, czyli głównie gospodarstwa domowe. Spośród ogółu zmieniających dostawcę stanowią ponad 71 proc. W ocenie specjalistów to jeden z czynników świadczących o tym, że liberalizacja rynku gazu systematycznie postępuje. Aby doszło do pełnej liberalizacji, konieczne jest m.in. wprowadzanie obowiązku sprzedaży części surowca na giełdzie oraz rozbudowa gazociągów.
PGNiG traci rynek
Zdecydowanie najwięcej klientów na rzecz konkurencji tracą firmy ze 100-proc. udziałem Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa. Jak wynika z danych URE, aż 316 zmian na 322 dokonane w ostatnich ponad dwóch latach dotyczy właśnie tej grupy kapitałowej. Spośród firm należących do PGNiG zdecydowanie najczęściej klienci rezygnują z usług Mazowieckiej Spółki Gazownictwa, a następnie Górnośląskiej Spółki Gazownictwa.