W niedzielę firma wykonawcza Diamond Offshore Drilling Inc rozpoczęła wiercenie pierwszego otworu poszukiwawczego  - poinformowała spółka w komunikacie.

Prace wiertnicze prowadzone są na głębokości 132 m, pod poziomem wody. Według informacji spółki potrwają około 40 dni. W tym czasie wykonany zostanie odwiert o całkowitej głębokości 1500 m p.p.m., w miejscu oddalonym o 104 kilometry od zachodniego wybrzeża Łotwy. Dwa bloki koncesyjne, które objęte są 30 letnimi licencjami wydobywczymi zlokalizowane są na wodach łotewskich, w pobliżu granicy ze Szwecją i obejmują łącznie obszar 1664 km2.

- Poszukiwanie oraz wydobycie ropy naftowej i gazu ziemnego jest jednym z filarów Strategii PKN ORLEN przyjętej w ubiegłym roku. Cieszę się, że równolegle z prowadzeniem prac poszukiwawczych na koncesjach w Polsce, uruchamiamy wiercenia w ramach Projektu Bałtyk, otwierając nowe możliwości w obszarze upstreamu – powiedział cytowany w komunikacie Jacek Krawiec, prezes zarządu PKN ORLEN.

Dotychczas spółka Balin Energy pozyskała i zinterpretowała ponad 300 km2 sejsmiki 3D, przeprowadziła również szczegółowe badania dna morskiego oraz jakości paramertów środowiskowych. Prace wykonuje podmiot zależny spółki Diamond Offshore Drilling Inc., pod nadzorem firmy konsultingowej Senergy.

- Dowodem występowania w basenie Morza Bałtyckiego komercyjnych ilości zasobów ropy naftowej i gazu jest niedaleka obecność eksploatowanych pól wydobywczych, zarówno na lądzie jak i na morzu, między innymi w łotewskiej miejscowości Kuld?ga - dodano w komunikacie.