Z przeprowadzonej przez portal optimalenergy.pl ankiety wynika, że u przeciętnego Kowalskiego najwięcej nieprzespanych nocy wywołuje obawa o podwyżki cen prądu. Średnio dla całej grupy respondentów taką odpowiedź udzieliło 60 proc. ankietowanych. Odsetek ten jest różny w zależności od płci. Wyższy w przypadku kobiet (63 proc.), a niższy u mężczyzn (53 proc.)

– Kwestie związane z energią czy też planowanymi zmianami w prawie wzbudzają w Polakach wiele emocji. (...) Okazuje się, że największy strach wywołuje w nas możliwy wzrost cen energii elektrycznej. Tylko 1 proc. badanych nie obawia się żadnych podwyżek dotyczących opłat ponoszonych we wszystkich gospodarstwach domowych – wyjaśnia Łukasz Czekała, Project Manager z Optimal Energy.

Nie tylko wyższe ceny energii wywołują obawy Polaków. W przeprowadzonym badaniu aż 40 proc. respondentów wyraziło swój lęk związany ze stałym odcięciem od prądu. Dodatkowo Aż 60 proc. z nas, w sytuacji, kiedy miałoby  ograniczone  środki finansowe na rachunki, w pierwszej kolejności zapłaciłoby należności za prąd, co jest spowodowane ogromnym uzależnieniem od energii elektrycznej. Jedynie 14 proc. wybrałoby ogrzewanie, a 8 proc. wodę.