PKN Orlen zainwestuje na Litwie

Koncern podpisał list intencyjny dotyczący ewentualnej budowy rurociągu produktowego z Możejek nad Bałtyk.

Publikacja: 31.10.2013 02:01

PKN Orlen zainwestuje na Litwie

Foto: Bloomberg

Orlen Lietuva, firma zależna od PKN Orlen, podpisał z Klaipedos Nafta list intencyjny o współpracy przy ocenie możliwości budowy rurociągu produktowego na Litwie. Dzięki niemu grupa mogłaby transportować paliwa z rafinerii w Możejkach do terminalu przeładunkowego nad Morzem Bałtyckim.

Przedstawicie Orlen Lietuva oceniają, że projekt byłby korzystną inwestycją zarówno dla spółki, jak i dla kraju.

– Z naszej perspektywy taka inwestycja zagwarantuje długofalowo ekonomiczną opłacalność prowadzenia działalności biznesowej na litewskim rynku, a także może przyczynić się do zwiększenia rocznych mocy przerobowych rafinerii o ponad 10 proc., tj. do 11 mln ton. W rezultacie Orlen Lietuva wzmocniłby swoją pozycję rynkową – uważa Ireneusz Fąfara, prezes Orlen Lietuva.

Projekt pozytywnie oceniają analitycy.

– Obecnie grupa PKN Orlen produkty wytwarzane w Możejkach musi transportować koleją, co wiąże się z koniecznością ponoszenia stosunkowo wysokich kosztów. Gdyby powstał rurociąg, byłyby one dużo niższe, co niewątpliwie przyczyniłoby się do poprawy rentowności działalności rafineryjnej – mówi Flawiusz Pawluk, analityk UniCredit CAIB Poland.

Strony nie podają żadnych szacunkowych wydatków dotyczących ewentualnej inwestycji. Kilka dni temu agencje, powołując się na kanclerza litewskiego rządu Alminasa Maciulisa, podały, że Klaipedos Nafta zostanie upoważniona do podpisania wstępnej umowy budowy. W tej depeszy podano także, że polska strona może wydać na projekt ok. 110 mln dol. (334,8 mln zł) w perspektywie do 2017 r.

Orlen Lietuva jest największą firmą na Litwie. Od 2006 r. przeznaczył niemal 1 mld dol. na inwestycje modernizacyjne. W ubiegłym roku przerobił aż 1/3 wolumenu ropy całego Orlenu. Mimo dużego przerobu Orlen Lietuva poniósł ponad 0,5 mld zł straty netto.

Klaipedos Nafta to z kolei firma kontrolowana przez rząd Litwy. Jej podstawowym biznesem jest zarządzanie terminalem naftowym w Kłajpedzie.

Energetyka
Bezpieczeństwo energetyczne w dobie transformacji. Debata na EKG
Energetyka
Rząd znalazł sposób, aby odratować Rafako. Są inwestorzy
Energetyka
Jak dostać dofinansowanie do fotowoltaiki? W tych programach nabór wniosków trwa
Energetyka
Co trzecia gmina chce uczestniczyć w programie „Czyste Powietrze”
Energetyka
Polska znów więcej eksportuje prądu niż importuje. W wietrze duży spadek produkcji
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem