Rosną obroty gazem na TGE

W pierwszym kwartale tego roku sprzedano za pośrednictwem giełdy dużo więcej błękitnego paliwa, niż rok temu. Obroty nadal powinny rosnąć, gdyż TGE wprowadza nowe instrumenty.

Publikacja: 07.04.2014 14:50

Rosną obroty gazem na TGE

Foto: Bloomberg

Od dziś na Towarowej Giełdzie Energii można handlować nowymi kontraktami terminowymi na gaz ziemny. Są to instrumenty uprawniające do odbioru surowca w sezonie letnim i zimowym. Oba mają półroczny termin wykonania. Kontrakty obejmujące sezon letni, to walory uprawniające do odbioru gazu z drugim i trzecim kwartale. Z kolei zimowe dedykowane są czwartemu kwartałowi tego roku i pierwszemu kwartałowi roku następnego.

- Wprowadzenie dodatkowych możliwości handlu gazem na TGE jest odpowiedzią na oczekiwania i sugestie uczestników rynku. W drugim kwartale br. planujemy uruchomić kontrakty typu weekend z dwudniowym terminem dostawy w sobotę i niedzielę – twierdzi Ireneusz Łazor, prezes TGE.

Giełda informuje, że w pierwszym kwartale tego roku, w ramach Rynek Dnia Następnego gazu (RDNg) obrót wyniósł 88,6 tys. MWh (po dacie dostawy). W porównaniu do tego samego okresu 2013 r., handel wzrósł o prawie 49 proc. W pierwszych trzech miesiącach tego roku zawarto 280 transakcji. Kwartalny kurs, liczony jako średnia ważona wolumenem ze wszystkich transakcji zawartych na RDNg, wyniósł 104,26 zł za 1 MWh. W marcu odnotowano najniższą cenę gazu od chwili uruchomienia giełdowego obrotu tym surowcem. Dzienny kurs, liczony jako średnia ważona wolumenem ze wszystkich transakcji z dostawą w dniu 1 kwietnia wyniósł 91,18 zł za 1 MWh.

TGE jeszcze większy wzrost obrotów gazem zanotowała na Rynku Terminowym Towarowym (RTT). Wraz z aukcjami w pierwszym kwartale obroty wyniosły 937,2 tys. MWh. W tym 357,45 tys. MWh to handel przeprowadzony na aukcjach. W porównaniu do pierwszego kwartału 2013 r. obroty gazem na RTT wzrosły o 608,5 proc. W pierwszych trzech miesiącach tego roku zawarto 99 transakcji. Kwartalna średnioważona wolumenem cena dla wszystkich transakcji wyniosła 104,71  zł za 1 MWh.

Rynek gazu na TGE - pierwszy kwartał 2014 r.

Energetyka
Energetyka trafia w ręce PSL, zaś były prezes URE może doradzać premierowi
Energetyka
Przyszły rząd odkrywa karty w energetyce
Energetyka
Dziennikarz „Rzeczpospolitej” i „Parkietu” najlepszym dziennikarzem w branży energetycznej
Energetyka
Niemieckie domy czeka rewolucja. Rząd w Berlinie decyduje się na radykalny zakaz
Energetyka
Famur o próbie wrogiego przejęcia: Rosyjska firma skazana na straty, kazachska nie