Projekt Kaombo był już kilka razy odkładany, ale teraz, jak dowiedział się The Financial Times, będzie w końcu realizowany. Chodzi o złoża zalegające na dużej głębokości morskiego szelfu Angoli. Total ogłosił, że powrót do projektu jest możliwy dzięki obniżeniu wielkości nakładów z 20 do 16 mld dol. Moc produkcyjna złoża Kaombo wynosi 230 tys. baryłek/doba, a wydobycie przemysłowe ma ruszyć od 2017 r.

Francuski koncern jest obecnie największym operatorem wydobywczym w Angoli i drugim według wielkości wydobywanej ropy w Afryce. Ze swoich głębokich złóż na terenie Angoli pompuje codziennie 600 tys. baryłek, co stanowi ponad jedną trzecią wydobycia całego kraju.

Yves-Louis Darricarrere dyrektor ds poszukiwań i wydobycia Total uważa, że po uruchomieniu Kaombo, Angola stanie się priorytetowym krajem dla koncernu. W Kaombo uczestniczy też chiński Sinopec oraz angolański Sonangol P&P.

Total inwestuje nie tylko w ropę, ale i gaz. W 2016 r na półwyspie jamalskim ruszy zakład produkcji LNG rosyjskiego Novateku. Total ma w tym projekcie 20 proc. W styczniu koncern podał, że będzie pierwszym koncernem naftowym, który zainwestuje w poszukiwania i wydobycie gazu łupkowego w Wielkiej Brytanii. Na prace poszukiwawcze Francuzi są gotowi wyłożyć 50 mln dol.