Nowa dyspozytornia jest wyposażona w nowoczesne stanowiska komputerowe wraz z profesjonalnymi systemami informatycznymi służącymi do monitoringu źródeł ciepła i węzłów cieplnych. - Modernizacja oraz scentralizowanie dyspozytorni w Katowicach i Sosnowcu w jednym miejscu ma na celu poprawę efektywności zarządzania pracą sieci ciepłowniczej oraz szybkości reagowania na ewentualne awarie – mówi Henryk Borczyk prezes zarządu Tauron Ciepło.

Pracownicy spółki za pomocą zdalnego monitoringu źródeł ciepła i węzłów cieplnych sterują ruchem sieci ciepłowniczej czyli całodobową dostawą ciepła i ciepłej wody użytkowej oraz w ramach pogotowia ciepłowniczego, wykonują wszelkie działania interwencyjne w przypadku wystąpienia zakłóceń i usterek. – Nasza dyspozytornia działa 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Przebywają tu zwykle dwaj dyspozytorzy, którzy monitorują pracę całego systemu ciepłowniczego Tauron Ciepło i w zależności od pogody ustalają parametry, czyli temperaturę i ciśnienia wody wychodzącej ze źródeł – mówi Piotr Zalejski, dyrektor departamentu przesyłu w katowickiej spółce ciepłowniczej.

Tauron Ciepło dostarcza ciepło do klientów na terenie województwa śląskiego i części małopolskiego. System jest zasilany łącznie z 73 źródeł, w tym 58 własnych. Sama sieć ciepłownicza spółki ma blisko 1100 km długości. Firma obsługuje ponad 3600 klientów, ogrzewa 10 tys. obiektów, posiada prawie 3700 węzłów cieplnych z automatyką pogodową.