PGNiG wydobywa więcej ropy i gazu

Norweskie złoże Skarv?i polskie LMG przyczyniły się w pierwszym półroczu do wzrostu produkcji spółki.

Publikacja: 21.07.2014 08:03

PGNiG wydobywa więcej ropy i gazu

Foto: Bloomberg

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo wydobyło w I półroczu 2,31 mld m sześc. gazu i 615 tys. ton ropy. W stosunku do tego samego okresu 2013 r. to wzrost odpowiednio o 2,2 proc. oraz o 33,1 proc.

Większa produkcja to przede wszystkim efekt uruchomienia na początku ubiegłego roku złoża LMG, zlokalizowanego w woj. lubuskim i wielkopolskim. Rośnie też wydobycie z uruchomionego w tym samym czasie norweskiego złoża Skarv.

W I półroczu PGNiG zmniejszyło o 13,6 proc. import gazu. Redukcja ilości surowca sprowadzanego z kierunku wschodniego wyniosła jednak mniej, bo 10,3 proc. Mniejszy import to efekt spadku zapotrzebowania na błękitne paliwo w Polsce. W omawianym okresie łączne jego zużycie wyniosło 8,21 mld m sześc., co oznaczało spadek o 6,4 proc.

To z kolei wynikało ze stosunkowo wysokich temperatur na początku roku. Tym samym firmy i gospodarstwa domowe zużywające surowiec na cele grzewcze potrzebowały go znaczenie mniej niż rok temu.

Analitycy nie byli zaskoczeni opublikowanymi danymi. – Szacunkowe wyniki PGNiG za II kwartał w większości były zgodne z moimi oczekiwaniami. Jedynie zaskakująco wysoka okazała się sprzedaż ropy, co jest rezultatem przyjętych przez konsorcjum, do którego należy złoże Skarv, zasad załadowywania tankowców i rozliczania tamtejszego wydobycia – mówi Flawiusz Pawluk, analityk UniCredit CAIB Poland.

Zauważa, że z tego samego powodu III kwartał pod względem sprzedaży ropy będzie już znacznie słabszy.

Dodatkowo spadnie wydobycie, gdyż zarówno na Skarvie, jak i na LMG będą przeprowadzane prace remontowe. Pawluk prognozuje, że w tym roku grupa PGNiG wypracuje 3 mld zł czystego zarobku. W 2013 r. zanotowała 2,5 mld zł.

—trf

Energetyka
Energetyka trafia w ręce PSL, zaś były prezes URE może doradzać premierowi
Energetyka
Przyszły rząd odkrywa karty w energetyce
Energetyka
Dziennikarz „Rzeczpospolitej” i „Parkietu” najlepszym dziennikarzem w branży energetycznej
Energetyka
Niemieckie domy czeka rewolucja. Rząd w Berlinie decyduje się na radykalny zakaz
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Energetyka
Famur o próbie wrogiego przejęcia: Rosyjska firma skazana na straty, kazachska nie