"Naszym priorytetem jest budowanie wartości spółek i wykorzystujemy do tego dostępne narzędzia. Projekt przygotowany przez Grupę Lotos zakłada osiągnięcie wymiernych korzyści ekonomicznych, jednocześnie wpisuje się w realizację strategii bezpieczeństwa energetycznego. Nie możemy nie dostrzegać ważnych projektów w obszarze rafineryjnym i petrochemicznym" - powiedział PAP wiceminister Baniak.
Grupa Lotos planuje emisję do 55 mln akcji, skierowaną do dotychczasowych akcjonariuszy, którym przysługiwać będzie prawo poboru. Za każdą akcję posiadaną na koniec dnia prawa poboru akcjonariuszowi będzie przysługiwało jedno prawo poboru. Proponowany dzień prawa poboru to 18 listopada 2014 r.
Środki z emisji, w wysokości ok. 1 mld zł, zostaną przeznaczone na zwiększenie efektywności rafinerii w Gdańsku i wydobycia węglowodorów, głównie z Bałtyku.
Zarządzający funduszami inwestycyjnymi, pytani ostatnio przez PAP, negatywnie oceniają plany związane z emisją akcji Lotosu. Ich zdaniem spółka jest nadmiernie zadłużona. Zwracają też uwagę na utrzymującą się niekorzystną sytuację w branży. Jednocześnie przyznają, że same projekty inwestycyjne, w oderwaniu od kwestii finansowych, wydają się ciekawe.
Wiceminister skarbu przekonuje, że inwestycje w poprawę bezpieczeństwa energetycznego Polski są konieczne, zaznaczając przy tym, że ostateczna decyzja o zgodzie na emisję akcji przez Grupę Lotos będzie wymagała jeszcze dalszych analiz.