Arctic Aurora to pierwszy gazowiec, który zasili nowy litewski terminal LNG. Statek przywiózł 141 tys. m
3
gazu skroplonego co równa się 81 mln m
3
gazu ziemnego, który trafi do odbiorców podała agencja Delfi.
Aktualizacja: 26.12.2014 10:33 Publikacja: 26.12.2014 10:33
Litewski pływający terminal „Indepen- dence” docelowo może odbierać 4 mld m sześc. surowca
Foto: AFP, Petras Malukas Petras Malukas
Arctic Aurora to pierwszy gazowiec, który zasili nowy litewski terminal LNG. Statek przywiózł 141 tys. m
3
gazu skroplonego co równa się 81 mln m
3
gazu ziemnego, który trafi do odbiorców podała agencja Delfi.
Dostawcą jest norweski Statoil a odbiorcą litewski Litgas. Operator terminalu Klaipedos nafta (73 proc. należy do litewskiego skarbu państwa) od razu przystąpił do przepompowywania LNG do statku - magazynu Independance, tak aby gaz trafił do litewskich sieci gazowy 1 stycznia 2015 r. Do tej pory w terminalu trwały jedynie próbne przetaczanie gazu.
Litwa i Norwegia podpisały w sierpniu umowę na dostawy LNG. W ciągu pięciu najbliższych lat Statoil dostarczy po 540 mln m
3
gazu rocznie.
- To minimum, konieczne do pracy terminalu - stwierdził Dominikas Tuczkus szef państwowego Litgasu.
Cena, za jaką Litwini dostaną norweski gaz, nie została zapisana w umowie. Jak podała agencja Prime, Tuczkus wyjaśnił, że „większość takich kontraktów jest zawierana na zapłatę według określonej formuły. W naszym przypadku cena jest związana z indeksem gazowym Wielkiej Brytanii (giełda gazu w Londynie - red). Oznacza to, że uwzględnia korektę na ceną gazu w Unii".
Do tej pory sieci gazowe Litwy otrzymywały gaz tylko z Gazpromu (2,4 mld m
3
w ub. roku).
Terminal w Kłajpedzie został zbudowany w ekspresowym tempie, w czym duża zasługa byłego ministra energetyki Jarosława Niewierowicza. Umowa na wykonanie podpisana została w połowie 2013 r. a terminal ruszy w końcu tego roku.
© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: energianews.pl
Arctic Aurora to pierwszy gazowiec, który zasili nowy litewski terminal LNG. Statek przywiózł 141 tys. m
gazu skroplonego co równa się 81 mln m
Skumulowane nakłady inwestycyjne Grupy Orlen z uwzględnieniem inwestycji kapitałowych w latach 2025-2035 mogą wynieść od 350 do 380 mld zł - czytamy w ogłoszonej właśnie nowej strategii Orlenu.
Dlatego nie warto liczyć na to, że „na pewno nic się nie stanie” albo „jakoś tam będzie”
Stabilne dostawy energii po konkurencyjnych cenach są kluczowe dla przemysłu i bezpieczeństwa energetycznego kraju. Transformacja energetyczna musi być prowadzona w sposób bezpieczny dla systemu energetycznego – podkreślają eksperci BCG.
– Spółki energetyczne muszą się podzielić odpowiedzialnością za ceny energii – powiedział podczas Konwencji Koalicji Obywatelskiej w Gliwicach Rafał Trzaskowski, kandydat KO w wyborach prezydenckich.
PGE Polska Grupa Energetyczna oddała w Gryfinie w woj. zachodniopomorskim do eksploatacji największą elektrownię gazową w Polsce i jedną z najnowocześniejszych w Europie o mocy 1366 MW brutto. Największa firma energetyczna w kraju stawia na błękitne paliwo jako na przejściowe i konieczne w drodze do neutralności klimatycznej.
W poniedziałek Dania zatwierdziła nowy podatek związany z ochroną klimatu. Po etapie wielomiesięcznych negocjacji i umowie podpisanej w czerwcu 2024 roku, duński parlament przyjął pierwszy na świecie podatek od emisji CO2 w rolnictwie.
Członkostwo w unii walutowej Europy oznacza, że trzeba zrobić więcej dla wzajemnej obrony.
Liberalizacja dotycząca zmiany odległości wiatraka od zabudowań na pewno coś zmieni. Największym problemem jednak jest nadal brak miejsca w sieci elektroenergetycznej na przyłączenie instalacji – mówi Grzegorz Kinelski, prezes Enei.
Polityka Donalda Trumpa w zakresie energii odnawialnej wywołała obawy o zbliżający się kryzys energetyczny w Stanach Zjednoczonych. Liderzy branży ostrzegają przed rosnącymi kosztami dla konsumentów i potencjalną przewagą Chin w światowym wyścigu w dziedzinie sztucznej inteligencji - pisze „Financial Times".
Kiedy będę wiedział na 100 proc., że to się Polsce opłaca, zapadnie decyzja o realizacji drugiej elektrowni jądrowej. Rząd będzie szukał też tańszych rozwiązań – powiedział we wtorek premier Donald Tusk. Dodał, że być może małe reaktory (SMR-y) będą najbardziej atrakcyjną ofertą.
Minister aktywów państwowych podczas spotkania z dziennikarzami odniósł się do bieżących problemów w spółkach energetycznych. Nadal nie ma jednak decyzji dotyczącej ważnej reformy polskiej energetyki, a więc wydzielenia aktywów węglowych.
Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o rynku mocy, który pozwala na aukcję dogrywkową na rynku mocy na dostawy w 2029 i 2030 r. Pozwoli ona na powstanie do końca lat 20. nowych elektrowni gazowych. Znamy koszty tego dodatkowego systemu wsparcia.
Małe i średnie przedsiębiorstwa, które w drugiej połowie 2024 r. skorzystały z ustawowej maksymalnej stawki za energię elektryczną, będą miały więcej czasu na złożenie oświadczenia, że spełniały do tego warunki. Jest propozycja poprawki do ustawy.
To będzie historyczny dzień dla Litwy, Łotwy i Estonii. W najbliższą niedzielę bałtyckie republiki przestaną być częścią postsowieckiego systemu energetycznego, który w garści trzymała Moskwa. Dołączą do unijnych sieci.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas