Arctic Aurora to pierwszy gazowiec, który zasili nowy litewski terminal LNG. Statek przywiózł 141 tys. m
3
gazu skroplonego co równa się 81 mln m
3
gazu ziemnego, który trafi do odbiorców podała agencja Delfi.
Aktualizacja: 26.12.2014 10:33 Publikacja: 26.12.2014 10:33
Litewski pływający terminal „Indepen- dence” docelowo może odbierać 4 mld m sześc. surowca
Foto: AFP, Petras Malukas Petras Malukas
Arctic Aurora to pierwszy gazowiec, który zasili nowy litewski terminal LNG. Statek przywiózł 141 tys. m
3
gazu skroplonego co równa się 81 mln m
3
gazu ziemnego, który trafi do odbiorców podała agencja Delfi.
Dostawcą jest norweski Statoil a odbiorcą litewski Litgas. Operator terminalu Klaipedos nafta (73 proc. należy do litewskiego skarbu państwa) od razu przystąpił do przepompowywania LNG do statku - magazynu Independance, tak aby gaz trafił do litewskich sieci gazowy 1 stycznia 2015 r. Do tej pory w terminalu trwały jedynie próbne przetaczanie gazu.
Litwa i Norwegia podpisały w sierpniu umowę na dostawy LNG. W ciągu pięciu najbliższych lat Statoil dostarczy po 540 mln m
3
gazu rocznie.
- To minimum, konieczne do pracy terminalu - stwierdził Dominikas Tuczkus szef państwowego Litgasu.
Cena, za jaką Litwini dostaną norweski gaz, nie została zapisana w umowie. Jak podała agencja Prime, Tuczkus wyjaśnił, że „większość takich kontraktów jest zawierana na zapłatę według określonej formuły. W naszym przypadku cena jest związana z indeksem gazowym Wielkiej Brytanii (giełda gazu w Londynie - red). Oznacza to, że uwzględnia korektę na ceną gazu w Unii".
Do tej pory sieci gazowe Litwy otrzymywały gaz tylko z Gazpromu (2,4 mld m
3
w ub. roku).
Terminal w Kłajpedzie został zbudowany w ekspresowym tempie, w czym duża zasługa byłego ministra energetyki Jarosława Niewierowicza. Umowa na wykonanie podpisana została w połowie 2013 r. a terminal ruszy w końcu tego roku.
© Licencja na publikację
© ℗ Wszystkie prawa zastrzeżone
Źródło: energianews.pl
Arctic Aurora to pierwszy gazowiec, który zasili nowy litewski terminal LNG. Statek przywiózł 141 tys. m
gazu skroplonego co równa się 81 mln m
PGE Polska Grupa Energetyczna oddała w Gryfinie w woj. zachodniopomorskim do eksploatacji największą elektrownię gazową w Polsce i jedną z najnowocześniejszych w Europie o mocy 1366 MW brutto. Największa firma energetyczna w kraju stawia na błękitne paliwo jako na przejściowe i konieczne w drodze do neutralności klimatycznej.
W poniedziałek Dania zatwierdziła nowy podatek związany z ochroną klimatu. Po etapie wielomiesięcznych negocjacji i umowie podpisanej w czerwcu 2024 roku, duński parlament przyjął pierwszy na świecie podatek od emisji CO2 w rolnictwie.
Prezydent-elekt Donald Trump zapowiedział, że Chris Wright, przedsiębiorca przemysłu naftowego i gazowego, zagorzały obrońca wykorzystania paliw kopalnych, zostanie jego kandydatem na stanowisko szefa Departamentu Energii. Zasłynął z wypicia przed kamerami płynu do szczelinowania hydraulicznego.
Rynek odnawialnych źródeł energii (OZE) w Polsce dynamicznie rozwija się na przestrzeni ostatnich lat, co jest wynikiem zarówno rosnącej świadomości ekologicznej, jak i licznych regulacji oraz zachęt finansowych, które wspierają inwestycje w zieloną energię.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Eksperci są zgodni: Polska ma szansę stać się liderem rynku zielonego wodoru. Mamy korzystne położenie geograficzne, powstaje infrastruktura, a Ministerstwo Klimatu i Środowiska uruchamia program wsparcia dla kolejnych inwestycji. Ma szanse, ale na przeszkodzie stoją wewnętrzne regulacje – a w zasadzie ich brak, lub, jak w przypadku ustawy “wiatrakowej” – niesprzyjające przepisy. Czy zaprzepaścimy okazję na energetyczną niezależność?
Europa traci konkurencyjność względem USA i Chin, stając się wyłącznie rynkiem zbytu uzależnionym od zewnętrznych dostawców. Transformacja musi być prowadzona, ale w taki sposób, by nie wyeliminować europejskiego przemysłu. Pomóc w tym może Europejski Fundusz Konkurencyjności.
Rząd przekonuje, że ceny rynkowe energii elektrycznej spadły już na tyle, że dalsze mrożenie cen energii dla biznesu i samorządów nie ma sensu. Jak się jednak okazuje, są jeszcze firmy, które korzystają z mrożonej ceny energii, a jej brak będzie dla nich wyzwaniem w 2025 r.
Czysta energia z fuzji jądrowej ma być tania i nieograniczona, a kompaktowy reaktor, wielkości kontenera, będzie można ustawić wszędzie. Rozwiązanie problemów energetycznych świata jest coraz bliżej.
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej miał zdecydować o wstrzymaniu największego programu wspierającego wymianę starych kotłów na węgiel i drewno (tzw. kopciuchów) nawet na kilka miesięcy.
Szwedzki producent baterii do samochodów elektrycznych oraz wielkoskalowych magazynów energii broni się przed upadkiem. Złożył wniosek o ochronę przed wierzycielami. Firma popadła w olbrzymie problemy finansowe. Spółka potrzebuje 1,2 mld USD.
Rada Ministrów przyspiesza prace nad zwiększeniem mocy w produkcji energii elektrycznej z wiatru na lądzie i na morzu. Pierwsze projekty są już w Sejmie.
Trwa spór o władzę nad imperium Zygmunta Solorza. Mimo tego Cyfrowy Polsat, główna część imperium miliardera, pobił oczekiwania rynku kapitałowego co do zysków i podtrzymuje strategiczne plany. Jak to zrobił i na co będzie wydawać pieniądze?
Firma Rafako podjęła decyzję o uruchomieniu procedury zwolnień grupowych zgodnie z ustawą o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników. Raciborska spółka zatrudnia blisko 700 osób.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas