Rosnieft i wenezuelski koncern PDVSA podpisały umowę zakupu przez Rosjan 23,33 proc. udziałów spółki joint venture Petromogagas, szukającej i wydobywającej superciężką wenezuelską ropę. Obecnie Rosnieft ma 16,67 proc. udziałów. Dzięki zakupowi zwiększy stan posiadania do 40 proc.. Pakiet 60 proc. pozostanie w rękach państwowego PDVSA.

Petromogagas w 2015 r. wydobył 7,7 mln ton ropy z dorzecza Orinoko i planuje zakup najnowszych technologii i zwiększenie efektywności zarządzania aktywami. Do tego potrzebne są pieniądze inwestora rosyjskiego.

Południowoamerykański kraj ma największe na świecie zasoby ropy (18 proc. wszystkich udowodnionych), ale i gospodarkę w całkowitej ruinie (inflacja bliska 200 proc., kartki, braki w zaopatrzeniu, niewydolny, przestarzały przemysł). Aby zwiększyć wydobycie potrzebuje zagranicznych inwestorów. Jednak nieudolność i nieprzewidywalność komunistycznych władz nie wzbudza zaufania zachodnich firm.

Rosnieft jest udziałowcem jeszcze w czterech projektach wydobywczych Wenezueli. Łączne zasoby złóż, na których pracują Rosjanie, sięgają 20,5 mld ton.