Szwajcaria - lider zrównoważonej energetyki

Bazująca na energii z atomu Szwajcaria ma największą zdolność do dostarczania bezpiecznej, niedrogiej i zrównoważonej energii wśród 126 krajów. Polska daleko.

Aktualizacja: 28.03.2016 17:15 Publikacja: 28.03.2016 12:34

Szwajcaria - lider zrównoważonej energetyki

Foto: Bloomberg

Według opublikowanego przez Światowe Forum Ekonomiczne raportu Global Energy Architecture Performance Index 2016 (EAPI), regionem który w zrównoważonej energetyce radzi sobie najlepiej jest Skandynawia. Trzy kraje skandynawskie znajdują się w czołowej piątce na świecie w zakresie funkcjonowania krajowych systemów energetycznych.

Wśród 126 państw świata, w których analizie poddano ich zdolność do dostarczania bezpiecznej, niedrogiej i zrównoważonej energii, najwyższe notowania zdobyła Szwajcaria, gdzie 40 proc. produkowanego prądu dostarczają elektrownie jądrowe. Na kolejnych pozycjach plasują się kolejno Norwegia, Szwecja, Francja i Dania. 

Polska zajęła miejsce 41 (dwie pozycje w górę w porównaniu z notowaniem z 2015 r.). Autorzy raportu podkreślają, że pomimo ogólnego wysokiego tempa wzrostu rozwoju OZE, energia odnawialna stanowi jedynie niewielki ułamek dzisiejszego globalnego zużycia energii.

Wśród krajów przodujących w dziedzinie przechodzenia na alternatywne i odnawialne źródła energii, znalazły się między innymi : Austria, Finlandia, Dania, Portugalia, Niemcy i Francja. W ujęciu globalnym, pojemność mocy w odniesieniu do energii odnawialnej wzrosła w ubiegłym dziesięcioleciu o około 650 proc.

Jednak „Niskie ceny ropy naftowej zmuszają do przyspieszenia reform w energetyce w celu przywrócenia równowagi fiskalnej w krajach uzależnionymi od dochodów z ropy naftowej, takich jak Meksyk (49) i Zjednoczonych Emiratów Arabskich (ZEA) - 104 miejsce na liście" - piszą autorzy rankingu. Dodają, że Europa wciąż pozostaje zależna energetycznie od Rosji, która zaspokaja blisko 40 proc. zapotrzebowania kontynentu w gaz (wg. Gazpromu jest to 29-30 proc. - red). A także dostarcza jedną trzecią zużywanej ropy.

Polska zajęła 41 pozycję. To wyżej niż USA (48), Japonia (50), Rosja (52) czy Australia (53). Ale niżej niż np. 8 na liście Kolumbia, w której doceniono 15 GW mocy z których 10 GW to energia z wody.

Global Energy Architecture Performance Index 2016 - lista 10 najlepszych krajów:

1. Szwajcaria 2. Norwegia 3. Szwecja 4. Francja 5. Dania 6. Austria 7. Hiszpania 8. Kolumbia 9. Nowa Zelandia 10. Urugwaj

Energetyka
Bezpieczeństwo energetyczne w dobie transformacji. Debata na EKG
Energetyka
Rząd znalazł sposób, aby odratować Rafako. Są inwestorzy
Energetyka
Jak dostać dofinansowanie do fotowoltaiki? W tych programach nabór wniosków trwa
Energetyka
Co trzecia gmina chce uczestniczyć w programie „Czyste Powietrze”
Energetyka
Polska znów więcej eksportuje prądu niż importuje. W wietrze duży spadek produkcji
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku