Japonia wyposaży Indie w sprzęt do produkcji energii jądrowej

Japonia i Indie podpisały w piątek cywilną umowę nuklearną, która toruje drogę do tego, by Tokio dostarczało Delhi paliwo, sprzęt i technologię do wytwarzania energii jądrowej. Indie chcą wykorzystywać taką energię, by podtrzymać swój szybki wzrost gospodarczy.

Publikacja: 11.11.2016 13:15

Japonia wyposaży Indie w sprzęt do produkcji energii jądrowej

Foto: Bloomberg

PAP

W porozumieniu zastrzeżono, że paliwo jądrowe i sprzęt będą mogły być wykorzystywane jedynie do celów pokojowych. Oddzielny dokument podpisany wraz z umową zawiera klauzulę, która umożliwia Japonii wypowiedzenia paktu, jeśli Indie przeprowadzą próbę jądrową.

Umowę podpisano po spotkaniu premiera Japonii Shinzo Abego z jego odpowiednikiem z Indii Narendrą Modim w Tokio. Był to główny punkt drugiej oficjalnej wizyty Modiego w Japonii.

Negocjacje w sprawie porozumienia rozpoczęły się w 2010 roku. Umowa musi być jeszcze zatwierdzona przez dwuizbowy parlament Japonii, co najpewniej stanie się w przyszłym roku.

Japonia, jedyny kraj, wobec którego użyto broni jądrowej, po raz pierwszy zawarła taką umowę z państwem, które nie przystąpiło do Układu o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej (NPT). Indie twierdzą, że NPT jest dyskryminujący i obawiają się posiadających broń jądrową Chin oraz Pakistanu, swego wieloletniego rywala, który również ma broń masowego rażenia.

Obecnie Indie prowadzą negocjacje z mającą siedzibę w USA firmą Westinghouse Electric, której właścicielem jest japońska Toshiba, w sprawie budowy sześciu reaktorów jądrowych na południu kraju.

Indie, które w 2015 roku odnotowały wzrost gospodarczy w wysokości 7,6 proc. PKB, liczą na pomoc Japonii w celu zaspokojenia rosnącego zapotrzebowania na stabilne zasilanie energetyczne. Dostępu do prądu w Indiach nie ma 300 mln ludzi, a władze w Delhi planują do 2050 roku zwiększyć odsetek energii jądrowej do 25 proc. Obecnie tylko 2 proc. energii w Indiach pochodzi z elektrowni jądrowych.

Dla japońskich firm takich jak Toshiba czy Mitsubishi Heavy Industries Ltd rozwijanie działalności za granicą jest kluczowe po katastrofie jądrowej w elektrowni w Fukushimie z 2011 roku, która ograniczyła krajowe zapotrzebowanie na nowe siłownie atomowe.

W 2008 roku podobną umowę do piątkowej Indie podpisały z USA. Dała ona Indiom dostęp do technologii jądrowej po wielu latach izolacji. Porozumienie postrzegano jako pierwszy wielki krok na rzecz tego, by Indie stały się przeciwwagą w regionie dla Chin. Indie podpisały też podobne porozumienia m.in. z Francją czy Rosją.

Premier Modi w piątek chwalił coraz większą zbieżność poglądów między jego krajem a Japonią, podkreślając, że bliskie stosunki umożliwią im ogrywanie stabilizującej roli w Azji i na świecie.

Obaj przywódcy porozumieli się także w sprawie rozpoczęcia w 2018 roku budowy linii superszybkiej kolei Shinkansen na liczącej 500 km trasie między Bombajem a Ahmedabadem, na zachodzie Indii. Pociągi mają zacząć kursować na tej trasie w 2023 roku.

W sobotę Abe i Modi przejadą Shinkansenem do Kobe na zachodzie Japonii, gdzie odwiedzą fabrykę Kawasaki Heavy Industries Ltd. Produkowane są tam wagony do superszybkiej kolei.

Energetyka
Niemal 400 mld zł na inwestycje. Jest nowa strategia Orlenu
Energetyka
Transformacja energetyczna to walka o bezpieczeństwo kraju i przyszłość przemysłu
Energetyka
Rosnące ceny energii zostaną przerzucone na spółki energetyczne? Jest zapowiedź
Energetyka
Więcej gazu w transformacji
Energetyka
Pierwszy na świecie podatek od emisji CO2 w rolnictwie zatwierdzony. Ile wyniesie?