PKN Orlen kupił 1 mln baryłek ropy naftowej typu Iranian Light. Surowiec ma dotrzeć do gdańskiego Naftoportu w styczniu. Następnie rurociągami zostanie przetransportowany do rafinerii koncernu w Płocku. Wartości umowy nie podano.

Giełdowa spółka informuje, że kontrakt jest efektem nawiązania współpracy z firmą wydobywczą NIOC (Irańska Narodowa Kompania Naftowa). W ten sposób PKN Orlen realizuje jeden ze strategicznych celów, jakim jest budowa relacji handlowych z największymi producentami ropy na świecie oraz otwarcie na różne kierunki dostaw. W ostatnich dwóch latach grupa rozpoczęła dostawy różnych gatunków ropy z obszaru Zatoki Perskiej (Irak, Arabia Saudyjska). Spółka przypomina, że od połowy tego roku ropa arabska ma stałą pozycję w portfolio surowcowym dla rafinerii koncernu. W maju podpisano umowę z Saudi Aramco, którą w listopadzie przedłużono na okres kolejnego roku.

- Przerób zakupionego obecnie ładunku z Iranu pozwoli określić przyszłe aspiracje dla dostaw z tego kierunku. Sytuacja na rynku umożliwia otwarcie na alternatywnych dostawców, co zwiększa elastyczność i efektywność w planowaniu zaopatrzenia w surowiec w ramach całej grupy kapitałowej - informuje w komunikacie prasowym PKN Orlen.

Płocki koncern zwraca uwagę, że obecne zaopatrzenie rafinerii należących do grupy odbywa się na bazie umów długoterminowych z takimi producentami jak: Rosneft Oil Company, Tatneft Europe oraz Saudi Aramco. PKN Orlen zapewnia, że jest przygotowany technologicznie do przerobu ponad 80 różnych gatunków ropy z całego świata.