Chiny zrywają kontrakt z Koreą Północną

Reżim północnokoreański utracił istotne źródło dochodów. Pekin przerwał import węgla z Korei Północnej.

Aktualizacja: 21.02.2017 13:57 Publikacja: 21.02.2017 13:23

Przywódca Korei Północnej, Kim Dzong Un

Przywódca Korei Północnej, Kim Dzong Un

Foto: AFP

Od poniedziałku Chiny nie kupują węgla od reżimu północnokoreańskiego. Zakaz importu będzie obowiązywał do końca tego roku. Pekin przyłączył się w ten sposób do krajów, które wykonują ustalenia międzynarodowe wobec koreańskiego programu jądrowego.

- To krok skierowany na realizację rezolucji 2321 Rady Bezpieczeństwa ONZ, a także naszych zobowiązań międzynarodowych. Decyzja jest zgodna z chińskim prawem - cytuje chiński komunikat agencja Prime.

W styczniu Chiny wprowadziły zakaz na import z Korei Północnej produkcji i technologii tzw. podwójnego przeznaczenia. Czyli takiej, która może być wykorzystana tak w pokojowych, jak i wojennych celach.

Państwo Środka jest najważniejszym partnerem handlowym gospodarki północnokoreańskiej. Większość państw z reżimem Kimów nie handluje. Do 1991 r. takim handlowym hegemonem był ZSRR i wtedy gospodarka Północy do końca lat 70-tych XX w. miała się lepiej niż Południa.

Korea Północna to najbardziej zamknięty reżim świata, z 22-milionową ludnością żyjącą na granicy ubóstwa. Kraj ten praktycznie nic nie wytwarza i jest w pełni zależny gospodarczo od Chin. Infrastruktura drogowa, kolejowa i rolna są zniszczone, kraj jest wyjałowiony, lasy wycięte na opał, a obiekty, które nadawałyby się dla turystów zagranicznych - są bardzo nieliczne.

Oprócz bogatych złóż węgla (22 miejsce na świecie) kraj ma wiele innych bogactw naturalnych. Jest 18 w zasobach żelaza i cynku. Jest również zasobny we fluorytu, miedź i soli. Inne duże zasoby naturalne używane w produkcji to m.in. ołów, wolfram, grafit, magnezyt, złoto, piryty, fluoryt. Potencjalnym źródłem energii są liczne rzeki, ale energetyczna infrastruktura jest zniszczona i przestarzała. Korea Płn. jest państwem policyjno-wojskowym z wieloma obozami koncentracyjnymi, w których wykorzystywana jest praca niewolnicza; ok. 25 proc. PKB przeznacza na armię.

Żadnych danych gospodarczych kraj nie publikuje. PKB na obywatela wynosi, wg zagranicznych szacunków, ok. 1200-1500 dol.

Energetyka
Rząd znalazł sposób, aby odratować Rafako. Są inwestorzy
Energetyka
Jak dostać dofinansowanie do fotowoltaiki? W tych programach nabór wniosków trwa
Energetyka
Co trzecia gmina chce uczestniczyć w programie „Czyste Powietrze”
Energetyka
Polska znów więcej eksportuje prądu niż importuje. W wietrze duży spadek produkcji
Energetyka
Ile kosztuje węgiel w marcu 2025? Ceny w sklepie PGG, PKW i na składach