Odpowiedź państwa na światowe trendy związane z elektromobilnością będzie taka, że korzyści odniosą Polacy, polskie firmy i cały kraj - mówił Kurtyka, otwierając w piątek poświęconą elektromobilności część II Okrągłego Stołu Energetycznego, zorganizowanego przez Ministerstwo Energii i Zespół Doradców Gospodarczych TOR.
Wiceminister przypomniał, że przez rok od sformułowania przez rząd pierwszych planów rozpowszechnienia elektrycznego transportu, dokonano diagnozy zjawisk elektromobilności, wyznaczono ambitny cel - milion pojazdów elektrycznych w 2025 r. - i przygotowano szereg dokumentów, które są konsekwentnie wdrażane. Przypomniał tutaj m.in. o projekcie ustawy o elektromobilności, którego konsultacje publiczne zakończyły się z końcem maja, czy też krajowych ramach rozwoju infrastruktury, które określają gdzie i w jakim czasie mają powstawać urządzenia do ładowania elektrycznych samochodów.
Kurtyka podkreślił również, że w rządzie powstał komitet sterujący ds. elektromobilności, który włącza w prace nad całym projektem ministerstwa: energii, rozwoju, instrastruktury, środowiska, finansów i agendy państwa, takie jak NFOŚ czy NCBiR.
"Dokonaliśmy niezbędnej koordynacji działań resortów i idziemy dalej" - ocenił wiceminister. Przypomniał, że podpisano już listy intencyjne z 41 samorządami, które są gotowe być prekursorami we wdrażaniu elektrycznego transportu.
"Prawo o elektromobilności tworzy na nowo pewien rynek i przestrzeń dla energetyki. Ale i otwiera energetykę na współpracę z innymi sektorami, przede wszystkim transportem" - oceniał Kurtyka. Jak dodał, dzięki temu rośnie "wspólnota", czyli krąg podmiotów i rodzajów działalności, w różny sposób powiązanych z elektromobilnością. Liczymy, że całe zjawisko przełoży się na rozwój energetyki, czyste powietrze i wzrost bezpieczeństwa na drogach - podkreślił wiceminister.