Pierwszeństwo przesyłu gazu

Transport błękitnego paliwa do systemów przesyłowych państw ościennych krajów UE będzie miał pierwszeństwo przed zatłaczaniem podziemnych magazynów gazu.

Aktualizacja: 13.06.2017 12:51 Publikacja: 13.06.2017 12:09

Pierwszeństwo przesyłu gazu

Foto: Bloomberg

Kilka dni temu w URE odbyło się spotkanie dotyczące zakończonych ustaleń nowej treści rozporządzenia Komisji Europejskiej w sprawie środków zapewniających bezpieczeństwo dostaw gazu tzw. Security of Supply (SoS). Wzięli w nim udział m.in. przedstawiciele KE, URE, Ministerstwa Energii, Gaz-Systemu, PGNiG oraz Hermes Energy Group.

- Jedną z bardzo pozytywnych kwestii dla polskich spółek obrotu gazem ziemnym są ustalenia dotyczące pierwszeństwa uznawania przepustowości na interkonektorach transgranicznych. Według nowelizacji rozporządzenia, która ma wejść w życie z końcem października 2017 roku, nie zdarzy się sytuacja, kiedy w jednym z krajów UE będą zatłaczane podziemne magazyny gazu ograniczając w ten sposób przesył błękitnego paliwa do systemów przesyłowych państw ościennych - mówi cytowany w komunikacie prasowym Szymon Koc, kierownik sekcji dyspozycji i bilansowania HEG. Dodaje, że przykładem, który interesuje spółkę jest związek zatłaczania niemieckich magazynów np. magazynu Katharina z eksportem gazu z Niemiec do Polski, szczególnie w przypadku ograniczenia dostaw gazu ze Wschodu. Nowelizacja SoS ma wprowadzić zapis mówiący, że nawet przepustowości przerywane na interkonektorach mają mieć pierwszeństwo przed przepustowościami ciągłymi na punktach wyjścia do magazynów gazu.

Tylko 99 zł za rok.
Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.

Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu.
Energetyka
Rządowe wsparcie pomaga spółkom energetycznym
Energetyka
Bezpieczeństwo energetyczne w dobie transformacji. Debata na EKG
Energetyka
Rząd znalazł sposób, aby odratować Rafako. Są inwestorzy
Energetyka
Jak dostać dofinansowanie do fotowoltaiki? W tych programach nabór wniosków trwa
Energetyka
Co trzecia gmina chce uczestniczyć w programie „Czyste Powietrze”