"Taryfa spółki PGNiG, która sprzedaje gaz tzw. dużym odbiorcom przemysłowym (duże przedsiębiorstwa i zakłady przemysłowe) zużywającym rocznie powyżej 25 mln m sześciennych, została zatwierdzona na okres do 30 września 2017 r. Jej wejście w życie oznacza spadek średniej ceny gazu wysokometanowego o 6,7 proc., natomiast dla gazu zaazotowanego o 6,8 proc. w stosunku do cen ustalonych w dotychczas obowiązującej taryfie" - napisano w komunikacie.
"Przedsiębiorstwo energetyczne wprowadza taryfę do stosowania nie wcześniej niż po upływie 14 dni i nie później niż do 45 dnia od dnia jej opublikowania, zgodnie z ustawą - Prawo energetyczne" - dodano.
URE wyjaśnia, że taryfa ustalona przez PGNiG dotyczy wyłącznie odbiorców końcowych o rocznym zużyciu gazu nie mniejszym niż 25 mln m sześc., zatem nie ma zastosowania do odbiorców o mniejszym zużyciu, w tym do gospodarstw domowych.
Jednocześnie urząd przypomniał, że przedsiębiorstwem, które w ramach grupy PGNiG sprzedaje gaz dla odbiorców w gospodarstwach domowych jest PGNiG Obrót Detaliczny, którego taryfa zatwierdzona przez prezesa URE 17 marca 2017 r. obowiązuje do końca tego roku.