Ten artykuł przeczytasz z aktywną subskrypcją rp.pl
Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.
Aktualizacja: 27.11.2017 06:49 Publikacja: 26.11.2017 21:00
Foto: Bloomberg
Uchwalona przez Sejm ustawa ograniczająca od marca handel w niedziele może przyczynić się do wzrostu obrotów na stacjach paliw. Te znalazły się na liście obiektów, które spod nowych restrykcji zostały wyłączone. Dziś zdecydowana większość stacji poza sprzedażą oleju napędowego, benzyn czy autogazu prowadzi mały sklep i punkt gastronomiczny. I to głównie na ofercie pozapaliwowej mogą w przyszłości więcej zarobić.
Z drugiej strony pojawiają się obawy, czy z powodu nowej ustawy nie spadnie sprzedaż paliw. Może to być efekt mniejszej liczby niedzielnych wyjazdów do marketów. Z danych Polskiej Organizacji Przemysłu i Handlu Naftowego wynika jednak, że już teraz w święta, gdy handel jest ograniczony, wpływy stacji paliw wcale nie różnią się istotnie od tych osiąganych w niedziele, gdy handel funkcjonuje normalnie.
Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Rzetelne informacje, różne perspektywy, komentarze i opinie. Artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.
Gospodarka Niemiec spowalnia, spada popyt, a firmy pod presją rosnących kosztów (w tym związanych z energią) ograniczają produkcję i zapowiadają zwolnienia. Potwierdza to spadek zużycia energii w Niemczech. Wyniósł on w pierwszej połowie roku 3,4 proc. - podała Grupa Robocza ds. Bilansów Energetycznych.
Znamy podział kompetencji w kluczowym dla energetyki ministerstwie klimatu i środowiska. Najważniejsze departamenty dotyczące tego sektora gospodarki trafiły pod nadzór nowego wiceministra Miłosza Motyki z Polskiego Stronnictwa Ludowego. Wciąż nie znamy jednak nazwiska pełnomocnika rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej. Wiemy jednak kto na tę chwilę jest najpoważniejszą kandydaturą.
Rząd Donalda Tuska będzie chciał zwiększyć tempo transformacji energetycznej. Sfinansować mają to fundusze ze sprzedaży pozwoleń na emisję CO2.
Bartłomiej Sawicki, dziennikarz „Rzeczpospolitej” i „Parkietu” został dwukrotnym laureatem 9. edycji konkursu dla mediów „Platynowe Megawaty”, organizowanego przez Towarową Giełdę Energii. Otrzymał tytuł Dziennikarza Roku 2022, a także wyróżnienie za najlepszy materiał na temat rynku gazu w 2022 roku.
Gabinet Olafa Scholza postanowił radykalnie przyspieszyć redukowanie emisji gazów cieplarnianych przez Niemcy. Już w przyszłym roku miałby wejść w życie zakaz montowania nowych systemów grzewczych, które bazowałyby na paliwach emisyjnych.
Kreml ukrył za granicą około 180 mld nigdzie niezarejestrowanych dolarów. Są poza zasięgiem sankcji. Nikt nie wie, gdzie się znajdują.
Paradoksalnie we wszystkich debatach dotyczących odnawialnych źródeł energii najczęściej pomijamy najpopularniejsze z nich: biomasę.
Prezes Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie Joanna Kopczyńska poinformowała, że ze zbiornika w Lubachowie, administrowanego przez Tauron, nastąpił "nieprognozowany zrzut wody", a Tauron miał o tym nie informować. Spółka odpiera zarzuty.
Tupperware, działający od 82 lat legendarny producent plastikowych pojemników na żywność, znajduje się na skraju bankructwa. Firma ma jeszcze w tym tygodniu złożyć wniosek o upadłość.
Trzecia co do wielkości elektrownia węglowa w Polsce szykuje się na wielką wodę. Co prawda podjęto decyzję o prewencyjnym uruchomieniu planu obrony elektrowni przed skutkami powodzi, jednak właściciel obiektu w Opolu, Polska Grupa Energetyczna nie widzi zagrożeń dla ciągłości działania obiektu.
Finlandia odda na przełomie 2025 i 2026 roku do użytku pierwszy na świecie podziemny magazyn, w którym przechowywane będzie zużyte paliwo jądrowe. Ma ono pozostać w tym miejscu przez sto tysięcy lat.
Rosyjski wzbogacony uran jest wciąż importowany przez zachodnie kraje. Państwom z siłowniami jądrowymi taki import się opłaca, bo Rosjanie są tani i mają surowiec dobrej jakości. Względy etyczne są tu na drugim planie. Najwięcej rosyjskiego surowca kupuje kraj, w którym z atomu produkuje się najwięcej prądu. To Francja.
Dostawa gier planszowych bez użycia komputera nie jest świadczeniem usługi elektronicznej. Jest to dostawa towaru.
Możliwe są pewne ulgi w płatności bieżących rat kredytowych czy zobowiązań publicznych. Banki i urzędy deklarują, że będą wszystkie sprawy rozpatrywać indywidualnie. O automatycznych rozwiązaniach z tytułu klęski żywiołowej na razie nie ma mowy.
Rząd nie pomoże wszystkim poszkodowanym w powodzi. Wiele firm będzie musiało negocjować z ubezpieczycielami.
- Szukając podstaw odpowiedzialności za skutki zalania w pierwszej kolejności kierowałbym uwagę na zaniedbania w utrzymaniu rzek i infrastruktury - ocenia adwokat Dominik Gałkowski, kancelaria Kubas Kos Gałkowski.
W związku z powodzią rząd uruchomił pieniądze na pomoc, ale nie pokryje ona wszystkich szkód.
Władze Barcelony z jednej strony chcą wyeliminować z rynku 10 tysięcy apartamentów, a z drugiej luzują przepisy dotyczące budowy nowych hoteli. To nieuczciwa polityka - twierdzi Stowarzyszenie Właścicieli Apartamentów Turystycznych w Barcelonie.
Ok. 770 cm ma mieć fala powodziowa, która przechodzi przez Oławę. To oznacza, że jest ona niższa niż zakładano - wynika z informacji przekazywanych przez burmistrza Oławy, Tomasz Frischmanna.
Terramar to najnowszy model marki Cupra. W gamie będzie pozycjonowany wyżej od Formentora i docelowo zastąpi Atekę. Ile kosztuje? Importer ujawnił już ceny na naszym rynku.
16 września Niemcy przywróciły kontrole na granicach z wszystkimi państwami sąsiedzkimi. Czego w związku z tym można się spodziewać? Jak wyglądają kontrole na granicy z Niemcami?
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. MSZ Ukrainy poinformował, że Polska otrzyma notę protestacyjną w związku z zatrzymaniem na lotnisku w Krakowie ukraińskiego boksera, Ołeksandra Usyka.
Izraelski Mosad umieścił ładunki wybuchowe w 5 tysiącach pagerów sprowadzonych przez Hezbollah kilka miesięcy przed wtorkowymi detonacjami - informuje Reuters powołując się na dwa źródła, w tym jedno związane ze służbami bezpieczeństwa w Libanie.
"Setki wolontariuszy, sportowców, harcerzy, ale też strażaków i żołnierzy już ponad dobę umacniają wały w Marszowicach" - informował w nocy Urząd Miasta Wrocławia.
"Nie ma ludzi, których nie widać w noktowizji" - pisze na swoim profilu w serwisie X Sztab Generalny Wojska Polskiego, który informuje o wsparciu Sił Zbrojnych w ochronie terenów dotkniętych powodzią przed szabrownikami.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. W nocy z 16 na 17 września doszło do kolejnego we wrześniu ataku powietrznego z użyciem dronów na obwód kijowski.
Dopiero gdy rząd podejmie decyzje w kluczowych sprawach, będzie można sobie próbować wyobrazić, jak może wyglądać Polska w 2040 czy 2044 roku. Czyli – czy polskie igrzyska to marzenie czy bajdurzenie.
Warto rozważyć wprowadzenie jako standardu hybrydowej formy przeprowadzania zgromadzeń wyborczych.
Przyszedł czas na audyt kontrowersyjnych spraw i decyzji z lat 2016–2023 w prokuraturze – mówi prok. Jarosław Onyszczuk, dyrektor biura prezydialnego prokuratury i członek zespołu, który ma się zająć kontrowersyjnymi sprawami z okresu poprzedniej władzy.
Premier ma tyle wspólnego z komuną i jej metodami co pani prezes Manowska z elegancją słowa.
Inwestycje zagraniczne będą w najbliższym czasie napędem rozwoju gospodarczego Mołdawii – powiedziała Maja Sandu, prezydent kraju. Kraj dostał właśnie ponad 380 mln euro pomocy rozwojowej.
O tym, jak można przygotowywać grunt pod jedynie słuszną ocenę zmian w sądownictwie.
O czym zapominamy przy okazji dyskusji o nieprzyjęciu córki polityka do katolickiej szkoły?
Urządzenia do głosowania z ekranami dotykowymi, a nawet prompter dla marszałka mają powstać w ramach przebudowy systemu na senackiej sali obrad. Wszystko za niemal 6 mln zł.
W najbliższych latach krajowa produkcja zacznie odgrywać coraz większą rolę przy modernizacji Wojska Polskiego, a to może przynieść dodatkowe korzyści gospodarcze. Ale zbyt duże wydatki na obronność nie pomagają wzrostowi gospodarczemu.
Zalane oddziały, nieczynne bankomaty czy wpłatomaty. Banki ucierpiały w powodzi, ale chcą też pomagać poszkodowanym mieszkańcom.
Marcin Czyczerski nie jest już prezesem e-commerce'owej spółki modowej z grupy CCC. Zastąpił go Dariusz Miłek, twórca polkowickiej grupy.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas