Jak wypełnić węglową lukę?

W nadchodzących dekadach udział węgla w miksie będzie malał. Fot./shutterstock

W ciągu dekady z krajowego systemu elektroenergetycznego może wypaść co najmniej 10 GW mocy węglowych – szacuje Forum Energii. W tym czasie będziemy musieli wybierać między rozwojem OZE i bloków gazowych.

W 2030 r. ponad 40 proc. energii elektrycznej w Polsce może być produkowanych z odnawialnych źródeł. To 10 lat wcześniej niż przewiduje przygotowany przez rząd dla Brukseli krajowy plan na rzecz energii i klimatu – wynika z najnowszego raportu Forum Energii, przygotowanego we współpracy z Instytutem Energetyki z Gdańska.

Według autorów raportu po 2025 r., kiedy skończy się wsparcie publiczne dla przestarzałych elektrowni spalających węgiel, spółki energetyczne będą chciały je wyłączyć. W ten sposób w ciągu dekady z krajowego systemu wypadnie co najmniej 10 GW mocy.

Elektrownia w Bełchatowie opalana węglem brunatnym to największy zespół wytwórczy energii elektrycznej w Polsce

– Polska będzie miała za parę lat duży problem ze zbilansowaniem systemu energetycznego. Presja na wyłączanie przynoszących straty jednostek węglowych będzie rosła, kolejne próby wsparcia ich pracy ze środków publicznych, zwłaszcza wobec kryzysu wywołanego pandemią, pogłębią tylko te problemy – twierdzi Joanna Maćkowiak – Pandera, prezes Forum Energii. Według niej, biorąc pod uwagę uwarunkowania finansowe, długość procesów inwestycyjnych oraz kwestie środowiskowe, żeby uzupełniać brakujące moce wytwórcze do 2030 r. możemy wybierać pomiędzy rozwojem OZE i energetyki gazowej. – Z naszych analiz wynika, że OZE to nie jest zielony kwiatek do kożucha polskiego systemu energetycznego, ale narzędzie do zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego i metoda na obniżenie hurtowych cen dla przemysłu – przekonuje Maćkowiak – Pandera.

Shutterstock

Forum Energii zakłada, że to OZE stanowić będą najważniejszy zasób w wypełnianiu luki wytwórczej. Z raportu wynika, że fotowoltaika i energetyka wiatrowa za 10 lat mogą pokryć do 33 proc. zapotrzebowania na energię elektryczną w Polsce. Natomiast udział wszystkich zielonych mocy może sięgnąć nawet 44 proc. W tym czasie inwestycje w OZE pochłoną 136 – 168 mld zł.

Autorzy raportu wskazują, że gaz stanowić będzie tylko funkcję uzupełniającą. Szacują, że dla bezpieczeństwa systemu do 2030 r. potrzebujemy ok. 3 GW z nowych bloków gazowych.- Przy czym udział tego ostatniego gigawata w pokryciu zapotrzebowania na moc będzie miał charakter ultraszczytowy. Z dużym prawdopodobieństwem można powiedzieć, że będzie on pracował średnio przez kilkadziesiąt godzin w roku – twierdzi Bogdan Czarnecki z Instytutu Energetycznego w Gdańsku.

W tum roku moc zainstalowana w panelach fotowoltaicznych przekroczy 1000 MW. Przedsiębiorcy przestraszyli się gwałtownego wzrostu cen energii spowodowanego wzrostem cen uprawnień do emisji CO2 i postawili na autogenerację energii. Eksperci wskazują, że 1 GW mocy w PV to niewiele w porównaniu z innymi krajami regionu
Shutterstock

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Energa nie angażuje się w projekt jądrowy

Po udanym zeszłym roku ten również zapowiada się dla Energi dobrze. Zarząd spodziewa się ...

Na wyłączaniu maszyn można zarobić

Polskie Sieci Elektroenergetyczne zaczynają budować nowy model tworzenia rezerw na kryzysowe chwile: to kontrakty ...

Iran rozkwita w maju

W tym miesiącu eksport ropy z Iranu ma wzrosnąć do 2,1 mln baryłek na ...

Nie będzie już darmowych uprawnień do emisji CO2

Ministerstwo Środowiska zdecydowało, że rozdawane dotychczas koncernom energetycznym uprawnienia do emisji gazów cieplarnianych zastąpi ...

Putin naciska na Kazachstan: zbudujemy wam atomówkę

Prezydent Rosji proponuje władzom Kazachstanu budowę elektrowni atomowej na rosyjskiej technologii. Trzy lata temu ...

Rafał Miland – PERN jest bardzo atrakcyjnym pracodawcą

Gościem programu Michała Niewiadomskiego #RZECZoBIZNESIE był Rafał Miland, Wice prezes PERN.