Zielone plany BP: mniejsze wydobycie, mniej emisji CO2

Adobe Stock

Paliwowy gigant planuje w ciągu dekady zmniejszyć wydobycie ropy i gazu o 40 procent. Wszystko po to, by ograniczyć emisję gazów cieplarnianych.

 

„Oczekujemy, że w tym okresie (do 2030 r-red) wydobycie ropy i gazu przez BP zmniejszy się co najmniej o 1 milin baryłek dziennie czyli o 40 procent w porównaniu z 2019 r. ” – informuje w komunikacie BP. Działanie takie jest zgodne z przyjętą przez koncern strategią redukcji emisji zanieczyszczeń do atmosfery. Brytyjsko-amerykański koncern planuje też w ciągu 10 lat zwiększyć 10-krotnie inwestycje w technologie o niskiej emisyjności, do 5 mld dolarów rocznie.

Adobe Stock

Także emisje gazów cieplarnianych w samym BP, gdzie powstają one głównie przy wydobyciu ropy i gazu, mają w ciągu dekady zmniejszyć się o 30-35 proc. w wypadku ropy i 35-40 proc. – gazu. W I półroczu 2020 r BP wydobył 3,655 mln baryłek ekwiwalentu naftowego dziennie (-3,5 procent r/r). Natomiast bez udziału produkcji rosyjskiego Rosneft, gdzie BP ma blisko jedną piątą akcji, wydobycie wyniosło 2,552 mln baryłek/doba.

Strata netto koncernu to 21,213 mld dolarów (z czego z udziałów w Rosneft -78 mln dol). Na stratę przełożyły się głównie wyniki drugiego kwartału, w którym BP okazał się na minusie 16,848 mld dolarów. Zadłużenie wynosiło na koniec czerwca 40,92 mld dol. O 12 proc. mniej niż rok temu.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Coś drgnęło w bałtyckiej atomówce

Zamrożona ponad trzy lata budowa elektrowni atomowej w obwodzie kaliningradzkim, może zostać wznowiona. Atomprojekt ...

Konieczne dalsze inwestycje w moce

Polskie Sieci Elektroenergetyczne przedstawiły do konsultacji projekt planu rozwoju zaspokojenia zapotrzebowania na energię do ...

Małe wiatraki na skraju bankructwa. Rząd patrzy

Rolnicy budowali zielone megawaty, ręcząc swoim majątkiem. Dziś nie mają na spłatę rat kredytów ...

Arabia Saudyjska pozbywa się kanadyjskich aktywów

Saudyjski bank centralny oraz państwowe fundusze emerytalne poinstruowały zarządzających funduszami, by wyprzedawali kanadyjskie aktywa. ...

Pęka zamrożenie wydobycia ropy

Arabia Saudyjska nie zmniejszy dostaw ropy na globalny rynek, bo nie ufa innym krajom ...

Paliwa mogą podrożeć w tym tygodniu nawet o 10 groszy

Choć ceny ropy naftowej wczoraj znów spadały, Polacy zapłacą na stacjach benzynowych za silne ...