Białoruś nie ma komu sprzedawać prądu

Ukraina przerwała import energii elektrycznej z Rosji i Białorusi. Dla tej ostatniej to poważny cios w państwowe finanse.


Decyzja Narodowej Komisji ds regulacji energetycznych Ukrainy została podjęta w środę.
„Operatorowi systemów przesyłu (nakazujemy-red): anulować wszystkie wyniki tegorocznych aukcji, w których zostały rozdzielone moce przesyłowe na 2020 r, w szczególności dotyczy to łączy międzynarodowych między Ukrainą a państwami, które są stronami Wspólnoty Energetycznej, a także spoza wspólnoty” – cytuje agencja Unian.

Bloomberg

Operator ukraińskich sieci – Ukrenergo ma zwrócić pobrane już wpłaty od dostawców z krajów, które nie są uczestnikami Wspólnoty Energetycznej, a więc Rosji i Białorusi. A także rozwiązać dotychczas podpisane porozumienia o przepustowości między sieciami. Walery Tarasiuk szef komisji tłumaczy, że taka decyzja jest spowodowana narodową kwarantanną na Ukrainie. „Zdecydowaliśmy się anulować roczne aukcja na rozdział mocy przesyłowych. I ograniczyć do zera a więc odwołać, aukcje miesięczne i dzienne. W związku z obecną sytuacją, każdy dolar powinien pozostać w kraju”.

Bloomberg


Decyzja Ukrainy jest szczególnie bolesna dla białoruskiego budżetu. Kraj ma nadmiar energii elektrycznej, a w bliskiej perspektywie jest ogromna produkcja (pierwszy reaktor o mocy 1,2 MW) z elektrowni atomowej w Ostrowcu przy granicy litewskiej. Ma ona produkować 40 proc. prądu potrzebnego Białorusi. Z tym prądem nie wiadomo, co zrobić. Według ocen eksperckich nadwyżka prądu wyniesie 14 mld kWh. Białorusini mieli nadzieję, że będą eksportować prąd do Polski i na Litwę. Oba kraje już zapowiedziały, że nie będą importować energii z Białorusi.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Więcej prądu przez giełdę

Do 30 proc. lub nawet do 55 proc. może zwiększyć się obowiązek wytwórców w ...

Rosja gotowa zwiększyć wydobycie ropy naftowej

Rosja ma wystarczające możliwości produkcyjne, by do rekordowego poziomu zwiększyć wydobycie ropy naftowej, ale ...

Będzie więcej stacji gazu CNG oraz LNG

Duże nadzieje na większą sprzedaż ma zwłaszcza PGNiG. W tym segmencie rozwijać chcą się ...

Umowa gazowa podpisana

Rosja i Ukraina rzutem na taśmę przedłużyły tranzyt rosyjskiego gazu przez Ukrainę. Przy okazji ...

Rekordowy kontrakt Rosji i Chin

Rosjanie zbudują nową elektrownię atomową w Chinach, rozbudują istniejące i dołożą się do programu ...

Wysokie marże w Orlenie i Lotosie

Oba koncerny zanotowały w sierpniu wzrost marż rafineryjnych zarówno w ujęciu miesiąc do miesiąca ...