Przyjęty w czwartek w Brukseli grafik działań zakłada, że synchronizacja ma zostać zakończona nie później aniżeli w 2025 r. Komisja Europejska weźmie też udział w negocjacjach z Rosją i Białorusią na temat ostatecznego odłączenia od systemu BRELL (Białoruś, Rosja, Estonia, Litwa, Łotwa).
Harmonogram zakłada, że do 2020 r zostanie zakończona analiza wniosków inwestycyjnych i propozycji finansowania kabla podmorskiego do Polski (Harmony Link). Pozwoli on zwiększyć moc  przesyłową prądu oraz związanego z tym wzmocnienia istniejących sieci elektroenergetycznych.
W 2021 r zostanie przeprowadzony konkurs na wykonawcę inwestycji (położenie kabla na dnie Bałtyku). Budowa rozpocznie się w 2023 r. Dodatkowo grafik stanowi, że do 2021 r muszą zostać w trzech republikach zapewnione moce systemowe potrzebne do synchronizacji. W tym samym roku muszą zostać uruchomione automatyczne transformatory z litewskim Alytusie (pol. Olita).
Prezydent Litwy Daria Gibauskayte podkreśliła, że podpisane porozumienie jest dużo bardziej konkretne aniżeli starsze dokumenty.

""

Adobe Stock

Foto: energia.rp.pl

– Wcześniej były to obietnice i deklaracje polityczne, a tutaj mamy szczegółowo zapisane, co i kiedy ma zostać przeprowadzone – cytuje agencja LETA.
W czerwcu republiki planowały przeprowadzenie prób działania systemu Łotwa-Estonia-Polska, jednak Łotwa i Estonia zdecydowały się odłożyć próby, co ma związek ze sprawami technicznymi, które obie republiki muszą rozwiązać.
Obecnie Polska i Litwa są związane mostem energetycznym LitPol Link jednak to za mało, by zapewnić bezpieczne dostawy prądu wszystkim trzem republikom. Stąd konieczność położenia podmorskiego kabla Harmony Link.

CZYTAJ TAKŻE: Jeden prąd nad Bałtykiem