Atomowy sojusz Ukrainy, USA i Japonii

123rf.com

Amerykańsko-japoński koncern pomoże Ukrainie podnieść efektywność energetyki jądrowej. Prąd z atomu ma trafić na rynek Unii.

Ukraiński Energoatom i amerykańsko-japoński Westinghouse podpisały porozumienie o współpracy przy podnoszeniu efektywności, rentowności oraz eksporcie na rynek Unii prądu z ukraińskich elektrowni jądrowych.

Wcześniej strony uzgodniły szczegółowy program działania uwzględniający także sprawy bezpieczeństwa w ukraińskich siłowniach; obowiązujące rozwiązania mają być dostosowane do najnowszych standardów światowych w branży a także do opracowanych wymogów przez Asocjację Regulacji Energetyki Jądrowej Zachodniej Europy.

– w wyniku wykonania tych działań zostanie podwyższony współczynnik gotowości reaktorów w naszych elektrowniach; co z kolei da wzrost produkcji energii, rentowności i poszerzy możliwości Energoatomu do eksportu prądu do krajów Unii – cytuje komunikat spółki agencja Unian.

Westinghouse powoli zajmuje miejsce rosyjskiego Rosatomu w energetyce jądrowej Ukrainy. W tym roku dostarczy jedną trzecią paliwa potrzebnego ukraińskim siłowniom jądrowym (w sumie pracuje w nich 15 reaktorów). Paliwo pochodzi ze szwedzkiego zakładu Westinghouse Electric Company.

Także w I połowie roku Energoatom importował 41,6 proc. emitujących ciepło elementów (prętów) zawierających paliwo jądrowe z Westinghouse a resztę z Rosatomu.

Mogą Ci się również spodobać

Duże bloki wpadły w poślizg

Lato 2017 r. będzie gorące. I nie chodzi tylko o temperatury. W związku z ...

Odbiorcy detaliczni zapłacą mniej za gaz

Regulator obniżył taryfy dla PGNiG OD. W efekcie mniej za gaz zapłaci 6,8 mln ...

Energetycy kuszą gazem i LED-ami

Spółki obrotu energią z dużych grup nastawiają się w tym roku na walkę o ...

#RZECZoBIZNESIE: Klara Foryciarz: Jak ratować klimat w dobie kapitalizmu

Trzeba się zastanowić jak dogadać się z kapitalizmem, aby ten system działał i żebyśmy ...

JSW: Zatrudnienie będzie rosło

Przegląd najciekawszych newsów z branży energetycznej ::”Parkiet”: PGNiG, Tauron: Budżet nie wzrośnie Inwestorzy bloku ...

MOL stawia na petrochemię

Węgierska grupa chce zostać czołowym graczem w branży chemicznej w Europie Środkowo-Wschodniej. Ponadto zamierza ...