Niemieckie koncerny zapłacą za odpady promieniotwórcze

123rf.com

Niemieckie koncerny będą musiały zapłacić za składowanie i utylizacje odpadów radioaktywnych.

Komisja ekspertów, powołana przez rząd federalny, zaproponowała by rząd w Berlinie zdjął z koncernów energetycznych odpowiedzialność za składowiska odpadów radioaktywnych. Jednak koncerny będą musiały słono za to zapłacić.

Według gazety „Börsen-Zeitung” Eon, RWE, EnBW i Vattenfall zgodziły się, że będą musiały do końca tego roku wpłacić w sumie 26,4 mld euro na konto specjalnej fundacji, żeby „pozbyć się kłopotu”.

Koncerny zapłacą a fundacja ma się zając problemem składowisk radioaktywnych oraz utylizacji promieniotwórczych śmieci. Komisja atomowa (KFK) pod koniec maja opracowała szczegółowy plan tego co stanie się z infrastruktura po ostatecznym odejściu Niemiec od energii atomowej i wyłączeniu bloków elektrowni.

Suma 26,4mld euro została wyliczona na podstawie tegorocznych cen energii oraz dotychczasowych rezerw stworzonych przez poszczególne koncerny na poczet likwidacji elektrowni atomowych.

– Pieniądze maja trafić do specjalnej fundacji utworzonej przez rząd federalny, zaraz po uchwaleniu nowej ustawy atomowej – powiedział mediom przedstawiciel komisji.

Ponad to każdy koncern ma zawrzeć z rządem w Berlinie specjalna umowę by zabezpieczyć stronę prawna procedury „wychodzenia z atomu”. Umowa ma zawierać dokładne sumy jakie konkretny koncern jest zobowiązany wpłacić na rzecz fundacji.

Informacjom „Börsen-Zeitung” zaprzeczyła jednak przedstawicielka koncernu RWE, który poinformował agencję Reutera, że nie zawarto żadnego porozumienia a „negocjacje trwają”. Rzeczniczka RWE powiedziała Reuterowi, że koncern nie zna sumy podanej w artykule prasowym i uważa ją za „niewłaściwą”. Podobne oświadczenia wystosowały inne koncerny wymienione w artykule.

Mogą Ci się również spodobać

Saudowie skupili tanie akcje naftowych gigantów

Saudyjski fundusz Public Investment Fund (PIF) kupił akcje koncernów naftowych z Norwegii, Holandii, Francji ...

Coraz więcej ciepłowni ze stratą

Ostatnie dwa lata to pogłębiająca się strata brutto firm ciepłowniczych, co jest efektem m.in. ...

Sąd aprobuje ugodę z BP za katastrofę w Zat. Meksykańskiej

Sędzia Carl Barbier w Houston ostatecznie zaakceptował cywilną ugodę BP za wyciek ropy naftowej ...

Gaz uwolniony na Łotwie

Za dwa miesiące każdy odbiorca gazu na Łotwie będzie sam wybierał dostawcę. Do wyboru ...

Estonia buduje gazociąg do Finlandii

Na estońskim wybrzeżu ruszyła budowa gazociągu Balticconnector. To kolejny krok zwiększający bezpieczeństwo energetyczne w regionie. ...

Alarmujący wzrost kosztów w kopalniach

Węglowe spółki wyłożą w tym roku dodatkowo ponad 1,3 mld zł na pensje górników. ...