Niemieckie koncerny zapłacą za odpady promieniotwórcze

123rf.com

Niemieckie koncerny będą musiały zapłacić za składowanie i utylizacje odpadów radioaktywnych.

Komisja ekspertów, powołana przez rząd federalny, zaproponowała by rząd w Berlinie zdjął z koncernów energetycznych odpowiedzialność za składowiska odpadów radioaktywnych. Jednak koncerny będą musiały słono za to zapłacić.

Według gazety „Börsen-Zeitung” Eon, RWE, EnBW i Vattenfall zgodziły się, że będą musiały do końca tego roku wpłacić w sumie 26,4 mld euro na konto specjalnej fundacji, żeby „pozbyć się kłopotu”.

Koncerny zapłacą a fundacja ma się zając problemem składowisk radioaktywnych oraz utylizacji promieniotwórczych śmieci. Komisja atomowa (KFK) pod koniec maja opracowała szczegółowy plan tego co stanie się z infrastruktura po ostatecznym odejściu Niemiec od energii atomowej i wyłączeniu bloków elektrowni.

Suma 26,4mld euro została wyliczona na podstawie tegorocznych cen energii oraz dotychczasowych rezerw stworzonych przez poszczególne koncerny na poczet likwidacji elektrowni atomowych.

– Pieniądze maja trafić do specjalnej fundacji utworzonej przez rząd federalny, zaraz po uchwaleniu nowej ustawy atomowej – powiedział mediom przedstawiciel komisji.

Ponad to każdy koncern ma zawrzeć z rządem w Berlinie specjalna umowę by zabezpieczyć stronę prawna procedury „wychodzenia z atomu”. Umowa ma zawierać dokładne sumy jakie konkretny koncern jest zobowiązany wpłacić na rzecz fundacji.

Informacjom „Börsen-Zeitung” zaprzeczyła jednak przedstawicielka koncernu RWE, który poinformował agencję Reutera, że nie zawarto żadnego porozumienia a „negocjacje trwają”. Rzeczniczka RWE powiedziała Reuterowi, że koncern nie zna sumy podanej w artykule prasowym i uważa ją za „niewłaściwą”. Podobne oświadczenia wystosowały inne koncerny wymienione w artykule.

Mogą Ci się również spodobać

Władze w Petrolinveście bez absolutorium

Zwyczajne walne zgromadzenie nie udzieliło absolutorium żadnemu z członków zarządu, ani żadnemu z członków ...

Wizja energetyki 3D

Europa odchodzi od dużych wytwórców energii w stronę energetyki rozproszonej i prosumenckiej. 
Czy Polska ...

Przejrzystość i zabezpieczanie cen

Przejrzystość i zabezpieczanie cen dla odbiorców prądu są dla mnie najważniejsze – pisze Krzysztof ...

ZE PAK będzie dążyć do dywersyfikacji wytwarzania

Nowy prezes spółki wcześniej podejmie decyzję o budowie nowego gazowo-parowego bloku w Koninie niż ...

PGNiG i PGG będą współpracować

Koncerny podpisały umowę w sprawie pozyskiwania metanu z pokładów węgla kamiennego z kopalni w ...