Atomowe plany sąsiada

123rf.com

Amerykańsko-japoński koncern Westinghouse może zbudować na Ukrainie zakłady paliwa jądrowego. To by uwolniło branżę od rosyjskiej zależności.

Po gazie czas zmniejszyć zależność od Rosji w ukraińskiej energetyce jądrowej. „Westinghouse jest gotowy rozpocząć pracę przy budowie zakładów produkujących paliwo do elektrowni jądrowych” – zapowiedział Ihor Nasilik minister energetyki Ukrainy.

W Ukrainie 55 proc. prądu produkuje się z atomu. Jeszcze niedawno całe paliwo do czterech (Czarnobyl już nie pracuje) ukraińskich siłowni jądrowych (w sumie 15 reaktorów) dostarczał rosyjski Rosatom; po pogorszeniu się stosunków z Rosją Kijów szukał nowego dostawcy; od połowy 2015 r kilka reaktorów pracuje na paliwie od amerykańsko-japońskiego Westinghouse. Koncern miałby też uczestniczyć w rozbudowie chmielnickiej atomówki o dwa nowe bloki energetyczne a także w powstaniu mostu energetycznego z elektrowni chmielnickiej do Unii (Polski?).

W tym roku paliwo z Westinghouse ma stanowić ponad jedną trzecią wykorzystywanego przez ukraińskie elektrownie. W końcu kwietnia Amerykanie podali, że zwiększają moce produkcyjne swojego europejskiego zakładu produkującego paliwo. Znajduje się on w Westeros w Szwecji. Powodem jest rosnący popyt, ze strony europejskich elektrowni, dotąd zaopatrujących się w Rosji.

Szef Westinghouse Danny Roderick powiedział, że jego firma jest gotowa do zaopatrzenia w paliwo wszystkich elektrowni jądrowych na Ukrainie.

Rosatom (200 firm, 350 tys. pracowników) według własnych danych ma 40 proc. globalnego rynku wzbogacania uranu i 17 proc. rynku produkcji paliwa jądrowego. Dostarcza paliwo do 74 reaktorów w 15 krajach i negocjuje zaopatrzenie kolejnych 20.

Mogą Ci się również spodobać

Zamach amerykańskich łupków na rynek ropy w Europie

Koncerny wydobywające ropę z łupków w USA zwiększają wydobycie. Cel jest jeden – Europa. ...

Łupkowy boom w USA będzie trwał

W 2019 r. nawet ropa po 25 dolarów za baryłkę nie zagrozi łupkowej rewolucji ...

PGNiG ma kontrakt na LNG z USA. Rosja zaczyna się bać

Rosyjskie media gospodarcze zazwyczaj mało zwracają uwagi na sytuację w sąsiedniej Polsce. Jednak po ...

OPEC powinien zostawić poziom wydobycia bez zmian

Tuż przed szczytem porozumienia o ograniczeniu wydobycia ropy Rosjanie są przekonani, że zostanie ono ...

Duża energetyka bierze się za transakcje wiatrakowe

Około 600 mln zł straciła Energa na kupnie zielonych certyfikatów w umowach długoterminowych – ...

Sieczin wydał wyrok

Prezes Rosnefti jest przekonany o winie byłego ministra gospodarki Rosji, oskarżonego o korupcję. Głównym ...