Atomowe plany sąsiada

123rf.com

Amerykańsko-japoński koncern Westinghouse może zbudować na Ukrainie zakłady paliwa jądrowego. To by uwolniło branżę od rosyjskiej zależności.

Po gazie czas zmniejszyć zależność od Rosji w ukraińskiej energetyce jądrowej. „Westinghouse jest gotowy rozpocząć pracę przy budowie zakładów produkujących paliwo do elektrowni jądrowych” – zapowiedział Ihor Nasilik minister energetyki Ukrainy.

W Ukrainie 55 proc. prądu produkuje się z atomu. Jeszcze niedawno całe paliwo do czterech (Czarnobyl już nie pracuje) ukraińskich siłowni jądrowych (w sumie 15 reaktorów) dostarczał rosyjski Rosatom; po pogorszeniu się stosunków z Rosją Kijów szukał nowego dostawcy; od połowy 2015 r kilka reaktorów pracuje na paliwie od amerykańsko-japońskiego Westinghouse. Koncern miałby też uczestniczyć w rozbudowie chmielnickiej atomówki o dwa nowe bloki energetyczne a także w powstaniu mostu energetycznego z elektrowni chmielnickiej do Unii (Polski?).

W tym roku paliwo z Westinghouse ma stanowić ponad jedną trzecią wykorzystywanego przez ukraińskie elektrownie. W końcu kwietnia Amerykanie podali, że zwiększają moce produkcyjne swojego europejskiego zakładu produkującego paliwo. Znajduje się on w Westeros w Szwecji. Powodem jest rosnący popyt, ze strony europejskich elektrowni, dotąd zaopatrujących się w Rosji.

Szef Westinghouse Danny Roderick powiedział, że jego firma jest gotowa do zaopatrzenia w paliwo wszystkich elektrowni jądrowych na Ukrainie.

Rosatom (200 firm, 350 tys. pracowników) według własnych danych ma 40 proc. globalnego rynku wzbogacania uranu i 17 proc. rynku produkcji paliwa jądrowego. Dostarcza paliwo do 74 reaktorów w 15 krajach i negocjuje zaopatrzenie kolejnych 20.

Mogą Ci się również spodobać

Polska żąda od Rosji zniżki za ropę z „Przyjaźni”

Kreml twierdzi, że Polska nagle zmieniła front w rozmowach na temat sytuacji z zanieczyszczonym ...

MAP: celem nie jest trwałe zamknięcie zatrzymanych kopalń

Decyzja o czasowym wstrzymaniu wydobycia w 12 kopalniach podyktowana jest wyłącznie względami bezpieczeństwa. W ...

PSE: Nowy rekord zapotrzebowania na moc latem

Polskie Sieci Elektroenergetyczne poinformowały o wtorkowym rekordowym zapotrzebowaniu na moc elektryczną w szczycie rannym ...

Kilian: Polska energetyka została daleko w tyle

Strategia dosypywania miliardów złotych do górnictwa już się nie sprawdzi. Bezdyskusyjnie potrzebujemy planu dla ...

Rynek mocy i emisyjność gospodarki

Rząd będzie musiał się jeszcze bardzo postarać, zanim Bruksela ewentualnie zatwierdzi pomoc dla wytwórców ...

Czy protesty zatrzymają kopalnię?

GE walczy o utrzymanie funkcjonowania turoszowskiego kompleksu energetyczno-wydobywczego. Zmaga się jednak z coraz głośniejszymi ...