Rosja płaci za białoruską atomówkę

Bloomberg

W tym roku Rosjanie sfinansują budowaną przez siebie elektrownię atomową na Białorusi kwotą 522 mln dolarów.

Całkowite tegoroczne nakłady na białoruską elektrownię wyniosą 600 mln dol., z czego rosyjski kredyt eksportowy to 522 mln dol. – głosi komunikat ministerstwa energii Białorusi. W 2016 r wydatki na budowę siłowni wyniosły 512 mln dol. i gro sfinansowali także Rosjanie. Mińsk nie ma pieniędzy nie tylko na elektrownię atomową, nie potrzebną zupełnie w krajowych realiach, ale też na spłatę blisko 600 mln długo za rosyjski gaz.

Pomimo to prace przy elektrowni posuwają się do przodu, dzięki rosyjskim pieniądzom. W tym roku rozpoczną się prace przy m.in. dostawie wody technicznej i montażu korpusu reaktora. W 2016 r korpus spadł podczas transportu i Rosatom – wykonawca inwestycji, zobowiązał się, po upublicznieniu incydentu, go wymienić. Ekipy pracować też zaczną przy turboagregatach, montażu generatorów parowych oraz spawaniu głównego rurociągu cyrkulacyjnego.

Białoruska siłownia budowana jest blisko miasta Ostrowiec w rejonie grodzieńskim, 50 km od stolicy Litwy, co od początku wzbudzało protesty władz w Wilnie. Zdaniem Litwinów elektrownia stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa w całej Europie. Najbardziej na Litwie i w Polsce.

Siłownia ma mieć dwa reaktory o mocy 1200 MW każdy. Powstaje wg projektu AES-2600 typowej rosyjskiej siłowni jądrowej nowego pokolenia „3 plus”, z poprawionymi wskaźnikami ekonomicznymi oraz z zaostrzonymi normami bezpieczeństwa przyjętymi po katastrofie w Fukusimie w 2011 r. Pierwszy reaktor ma zacząć pracę w 2019 r.

Mogą Ci się również spodobać

Kuwejt ma nowe złoże ropy i gazu

Emirat Kuwejtu poinformował o odkryciu nowego złoża ropy naftowej i gazu na zachodzie kraju. ...

Nowi prezesi Enerdze

Rada nadzorcza Energi powołała dwóch wiceprezesów. Stanowisko wiceprezesa ds. relacji inwestorskich zajęła Mariola Anna ...

Zyski PGNiG powyżej oczekiwań

Wstępne wyniki za II kwartał 2018 r. są lepsze niż założenia analityków. Jaka będzie ...

Tajemniczy kredyt dla Gazprom

Rada dyrektorów Gazpromu uchwaliła zaciągnięcie 700 mln euro pilnego kredytu we francuskim banku Credit ...

Były kanclerz na rosyjskiej pensji

Gerhard Schroder, były kanclerz RFN, został nominowany do nowego składu rady dyrektorów Rosneft. Zarobi ...