PGE wyklucza jedną z trzech lokalizacji budowy elektrowni jądrowej

123rf.com

PGE EJ1 wycofuje się z planów budowy elektrowni jądrowej na terenie Wydmy Lubiatowskiej

Jak ujawnił Greenpeace spółka PGE EJ1 usunęła lokalizację „Choczewo” z listy potencjalnych miejscowości na budowę pierwszej elektrowni jądrowej i nie planuje prowadzić dalszych prac przygotowawczych na tym terenie. Prośbę o usunięcie tej lokalizacji spółka celowa należąca do PGE oraz trzech krajowych partnerów (KGHM, Taurona i Enei) wysłała na razie do Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska (GDOŚ). Ostateczna decyzja o rezygnacji zostanie jednak podjęta dopiero po decyzji GDOŚ, której atomowa spółka spodziewa się w ciągu kilku miesięcy.

Ekolodzy przyjęli decyzję z zadowoleniem. – Mieszkańcy od lat alarmowali o oczywistym zagrożeniu dla Wydmy Lubiatowskiej, PGE zajęło aż kilka lat jego uwzględnienie – tłumaczy Iwo Łoś, ekspert ds. bezpieczeństwa energetycznego w Greenpeace Polska.

– Jest to przejawem bałaganu organizacyjnego towarzyszącego inwestycji. Bałaganu, który może przyczynić się do dalszych opóźnień i dalszego zwiększenia kosztów – zaznacza.

Według niego cały program jądrowy, opóźniony już o kilkanaście lat, może pochłonąć nawet 160 mld zł. Wskazuje przy tym posługując się analiza prof. Jana Popczyka z Politechniki Śląskiej, że chodzi o cztery bloki o łącznej mocy 6 tys. MW. Koszt pierwszego z nich o mocy 1,5 tys.

Rezygnacja z badania jednej lokalizacji nie oznacza jednak porzucenia prac nad programem jądrowy. Nadal w grze są kolejne: Lubiatowo-Kopalino oraz Żarnowiec. Jacek Cichosz, prezes PGE EJ1 zapowiadał zresztą we wrześniowej rozmowie z Rzeczpospolitą, że na początku 2016 r. dojdzie do wykluczenia jednej z trzech badanych lokalizacji. Wskazanie tej preferowanej nastąpić ma w 2017 r. Ostateczny wybór miejsca budowy ma nastąpić zaś w 2019 r.

Na razie PGE EJ1 nie ogłosiło przetargu zintegrowanego, który miał wystartować do końca ubiegłego roku. Pisaliśmy o tym w połowie stycznia.

W przetargu zostaną wybrane zostaną kluczowe elementy projektu jądrowego, w tym technologia reaktora generacji III/III+ oraz partner strategiczny. Atomowa spółka PGE zaprosi do niego pięciu czołowych dostawców technologii: EDF wraz z Arevą, GE Hitachi, Westinghouse, SNC Lavalin i KEPCO.

Mogą Ci się również spodobać

Gazowe rozmowy Unii, Rosji i Ukrainy

Trójstronne rozmowy o tranzycie gazu między Unią, Rosją i Ukrainą odbędą się w Brukseli ...

Niemcy: Przebudzenie klimatyczne?

Między politycznym samobójstwem a radykalną prawicową prawicą. Piątek 20 września był decydującym dniem dla ...

Łukoil gotowy spowolnić pompy

Prywatne koncerny wydobywcze Rosji są gotowe zmniejszyć wydobycie, zadeklarował prezes i największy akcjonariusz Łukoilu. ...

ME: Nie ma jeszcze decyzji o budowie elektrowni jądrowej

Nie ma jeszcze decyzji o budowie elektrowni jądrowej w Polsce – oświadczył w piątek ...

Transformacja energetyki musi kosztować

Oparcie bezpieczeństwa energetycznego na czarnym złocie może się okazać złudne – wynika z najnowszego ...

Smog nie tylko wawelski

Aż sześć polskich aglomeracji znalazło się w pierwszej dziesiątce miast z najbrudniejszym powietrzem w ...