Rosjanie wywieźli uran z Iranu

123rf.com

Ponad 40 ton uranu o różnych stopniu wzbogacenia wywieźli z Iranu rosyjscy specjaliści. Wartość surowca to ok. 50 mln dolarów.

Ani strona irańska, ani rosyjska nie podają dokładnie, ile uranu opuściło Iran. Amerykański sekretarz John Kerry mówił o 11,33 tonach, jednak informator gazety Izwiestia, znający szczegóły operacji, podał, że było to ok. 40 ton. Rosjanie podali, że uran ma różny stopień wzbogacenia, ale nie wyższy niż 20 proc. (do celów wojskowych potrzeba uranu wzbogaconego w ponad 90 proc.).

Uranowy gruz ma swoją wartość. Uncja U308 kosztuje ok. 36 dolarów; cena jednego kilograma to 1263 dol. a 40 ton – powyżej 50,5 mln dol. Rosyjscy eksperci oceniają, że główną pracę przy wzbogaceniu uranu wykonali już Irańczycy (mają elektrownię jądrową w Buszerze wybudowaną przez rosyjski Rosatom), co pomoże łatwiej wykorzystać materiał w celach pokojowych, ale i do produkcji broni jądrowej.

Według oceny Światowej Asocjacji Nuklearnej (WNA) wydobycie uranu na świecie w 2014 r wyniosło 56,22 tony – 85 proc. zapotrzebowania światowych elektrowni jądrowych. Tym samym 40 ton z Iranu to 71 proc. wydobycia w 2014 r. W 2015 r zapotrzebowanie na uran znacząco wzrosło. Elektrownie wykorzystają 68,9 ton.

Umowa o wywiezieniu przez Rosjan wzbogaconego uranu z Iranu została podpisana w Wiedniu w lipcu 2015 r podczas spotkania Iran – G6. Stanowi to warunek zdjęcia z Teheranu międzynarodowych sankcji. Po wywiezieniu wzbogaconego paliwa, w Iranie pozostanie nie więcej niż 300 kg wzbogaconego uranu.

Mogą Ci się również spodobać

W stronę zrównoważonego rolnictwa

Jak mądrze zarządzać kurczącymi się zasobami. Główne wyzwania dzisiejszego świata to rosnąca populacja ludzi, ...

OPEC zaprasza Rosję, Iran jest przeciw

Coraz bardziej prawdopodobna jest stała transformacja OPEC w OPEC+. Sprzeciwia jej się zdecydowanie Iran. ...

PKN Orlen nie zaskoczył

Końcówka roku przyniosła płockiemu koncernowi wzrost przychodów i mocny spadek czystego zysku. Co ważniejsze, ...

Białoruska atomówka coraz bliżej

Mińska nie stać na budowaną przez Rosjan elektrownię atomową, choć płaci za nią Kreml. ...

Efektywność energetyczna – pomiędzy rentownością i obostrzeniami klimatycznymi

Coraz ostrzejsze normy środowiskowe wymuszają na przemyśle zwiększenie nakładów na transformację technologiczną, co z ...

NIK krytykuje zakup Sierra Gorda. Były prezes odpowiada

Najwyższa Izba Kontroli negatywnie oceniła zakup w 2012 r. przez KGHM kanadyjskiej spółki Quadra ...