Turecki atom w rosyjskich rękach

Bloomberg

Pierwsza elektrownia jądrowa Turcji rozpocznie pracę za siedem lat. Zbudują ją i sfinansują Rosjanie.

– Proces licencjonowania elektrowni atomowej Akkuiu szybko posuwa się do przodu i pierwszy reaktor rozpocznie pracę nie później niż w 2022 r – zapowiedział Nadżati Jamacz minister energetyki Turcji. Podkreślił, że obecnie kraj jest w sferze energetyki w 72 proc. zależny od importu i wydaje za zakup rocznie 60 mld dolarów.

– Zależność Turcji od importu gazu wynosi 98 proc., ropy – 92 proc. a węgla – 20 proc. W czasach, gdy elektrownie jądrowe są nawet w krajach bogatych w ropę, ich powstanie w Turcji jest nieuniknione – dodał minister.

Turecka energetyka nuklearna powstaje w zgodzie z wymogami Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej, zapewniają tureckie władze. Wykonawcami elektrowni i dostawcami urządzeń jest rosyjski koncern Rosatom. W 2010 r Rosja i Turcja podpisały umowę międzypaństwową w tej sprawie. Rosatom zbuduje i wyposaży w swoje reaktory WWER elektrownię na południu Turcji w okolicach miasta Mersin na brzegu Morza Śródziemnego. Elektrownia ma mieć cztery reaktory o mocy 1200 MW każdy. Koszt projektu to ok. 20 mld dol.

Strona rosyjska sfinansuje inwestycję, a potem będzie elektrownią zarządzać przez 20 lat. W tym czasie ma nie tylko zwrócić sobie nakłady sprzedając prąd, ale też zarobić. Sprawa ceny prądu była długu powodem dyskusji. Wielu tureckich ekspertów obawia się, że energia zbytnio zdrożeje pod rosyjskimi rządami.

Do tego dochodzą obawy o bezpieczeństwo obiektu. Turcja to podobnie jak Japonia, kraj bardzo sejsmiczny. A Rosjanie nie mają doświadczenia w budowaniu obiektów w terenach sejsmicznych.

Do tego do zagrożenia trzęsieniami dochodzą jeszcze fanatyczni islamiści, którzy atom mogą chcieć wykorzystać w innym celu.

Na razie nikt o tym głośno nie mówi. Rok temu inwestycja dostała pozytywną ocenę wpływu na środowisko. W kwietniu rozpoczęła się budowa fundamentów konstrukcji morskich elektrowni. Budowa części lądowej ruszy w IV kwartał 2016 r.

it

Mogą Ci się również spodobać

Internet rzeczy, 5G nie tylko w komórkach: sporo nauki przed nami

Przybywa miast ze strategiami rozwoju uwzględniającymi innowacyjne rozwiązania Bezpłatny hot spot z wi-fi, np. w postaci ...

Rafinerie coraz więcej zarabiają

W tym roku przerób ropy w Polsce i regionie jest wyjątkowo opłacalny. Po Lotosie ...

Ropa podrożała za szybko

Ceny ropy nie są w stanie przekroczyć 50 dol. za baryłkę. Zdaniem analityków notowania ...

Etiopia afrykańskim pionierem w przetwarzaniu śmieci w energię

Pierwsza w Afryce elektrownia produkująca energię ze śmieci powstała w stolicy Etiopii. W okolicy ...

Opozycja przejmuje naftowy aktyw Wenezueli w USA

Amerykańska spółka-córka państwowego koncernu paliwowego Wenezueli kontrolowana jest przez lidera opozycji uznawanego przez większość świata ...

Taniej ogrzejemy się nocą. Będzie specjalna taryfa

Rząd chce, byśmy zużywali więcej prądu nocą – ustaliła „Rz”. Pomoże to elektrowniom pracującym ...