ME: 1,5 GW z atomu w 2030 i 4,5 GW do 2040

Bloomberg

Spełnienie oczekiwanego przez Brukselę wymogu zmniejszenia średniej emisji polskiej gospodarki wymaga postawienia do 2040 r. ok. 4,5 GW. W perspektywie 2030 r. to musi być przynajmniej 1,5 GW – stwierdził Krzysztof Tchórzewski, minister energii pytany o atom w Polsce. – Tylko wtedy będziemy mieli możliwość poważnej negocjacji z Komisją Europejską – dodał szef resortu.

Nie wiadomo jednak czy właśnie takie wielkości znajdą się w polityce energetycznej kraju, która według planów ma ujrzeć światło dzienne jesienią. Tchórzewski nie ujawnił też dokładnej daty jej publikacji. Minister pytany o zainteresowane dostawą technologii Chiny podkreślał, że wszystkie urządzenia dostarczane do budowy elektrowni jądrowej planowanej w Polsce będą musiały spełnić wymogi stawiane przez Unię Europejską, w tym wszystkie certyfikaty. – Nie dyskwalifikujemy nikogo, ani specjalnie nikogo nie wskazujemy. Jednak dobór urządzeń będzie taki, by gwarantował jak najdłuższą użyteczność technologiczną – podkreślał Tchórzewski.

Choć szef resort energii nie odpowiedział wprost na pytanie o chińską technologię atomową w Polsce, to jego wypowiedź sugeruje brak preferencji dlatego dostawcy. Technologia atomowa z Państwa Środka nie posiada bowiem jeszcze wszystkich atestów i pozwoleń do zastosowania w krajach Unii Europejskiej, w tym w Polsce. Tchórzewski przypomniał, że zamiarem jest samodzielne sfinansowanie tej inwestycji przez spółki energetyczne. – Tylko zastosowanie technologii będzie podlegało negocjacjom, ale one będą odbywać się w ramach normalnego przetargu, w którym pozyskamy dostawcę i wykonawców oferujących najlepsze warunki – dodał szef ME.

Mogą Ci się również spodobać

Arktyczne plany Rosneft

Powrót do wiercenia w dnie Morza Karskiego i większe inwestycje w złoża u brzegów ...

Baranowski nadal na czele PGE, Kowalczyk w zarządzie

Rada nadzorcza PGE powołała zarząd na kolejną kadencję. Na jego czele będzie – jak ...

Będą wypłaty rekompensat za utracone deputaty węglowe

Będą wypłaty rekompensat za utracone deputaty węglowe – zapowiedział w piątek w Sejmie minister ...

Gazprom rzuca paliwo na aukcję

Po raz pierwszy w historii Gazprom przeprowadzi aukcję na gaz z dostawą na rynek ...

Nie będzie biogazowni w każdej gminie

Mimo zachęt preferowana przez resort energii technologia odnawialna nie rozwinie skrzydeł. Ministerstwo Energii tylko ...

Duże straty w Serinus Energy

Spadek wydobycia oraz niskie ceny ropy i gazu spowodowały mocne pogorszenie kondycji finansowej grupy. ...