Atomowe plany Brukseli

Bloomberg

Komisja Europejska chce zwiększyć produkcję energii atomowej w Unii. Cele są dwa – uniezależnienie od gazu z Rosji i ograniczenie emisji CO2.

Dziś unijni komisarze odpowiedzialni na unię energetyczną mają przyjąć projekt strategii rozwoju energetyki jądrowej na terenie UE. Jak pisze niemiecki Der Spigel, dokument trafi następnie pod obrady Europarlamentu, by stać się podstawą przyszłej polityki unijnej w energetyce atomowej.

Zgodnie z dokumentem członkowie Unii muszą ściślej współpracować w kwestii badań, projektowania, finansowania i budowy nowych innowacyjnych reaktorów w tym tzw. „mini reaktorów”. Mają one zostać wprowadzone do użytku nie później 2030 r.W tym celu poprawią się warunki inwestowania w branży. Finansowanie ma zapewnić Europejski Fundusz Inwestycji Strategicznych (EFSI) oraz Europejski Bank Inwestycyjny (EIB).

Według niemieckiego magazynu cele nowej strategii są dwa: zmniejszenie zależności Europy od rosyjskiego gazu. A także osiągnięcie wyznaczonego zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych. Tutaj prąd z atomu jest bezkonkurencyjny, bowiem elektrownie jądrowe nie emitują CO2. Robią to natomiast elektrownie węglowe, na paliwa ropopochodne oraz opalane gazem. Plany niepokoją szczególnie Niemców, którzy do 2022 r zamkną wszystkie swoje elektrownie jądrowe i ostro inwestują w OZE i gaz. Zwiększają zakupy gazu szczególnie w Rosji. Są już największym klientem Gazpromu (45 mld m3 kupili w 2015 r). W I kw. zakupy wzrosły o 44 proc. rok do roku, widoczny jest więc kierunek zmian.

Niemicy chcą ograniczać liczbę reaktorów w Europie, domagają się wyłączenia belgijskich siłowni, które uważają za niebezpieczne. Jednak są w swoich staraniach odosobnieni. Obecnie w 14 krajach Unii pracuje 131 reaktorów o mocy łącznej 121 GW. Nowe siłownie atomowe są projektowane w 14 krajach unijnych.

Mogą Ci się również spodobać

Gazprom połknął więcej Europy

Jeszcze nigdy udział Gazpromu w europejskim gazowym rynku nie był tak duży. Koncern ma ...

Moskwa obiecuje, że czysta ropa dotrze do Polski w weekend

Polska wciąż czeka na ropę z rurociągu Przyjaźń, która spełnia normy jakościowe. Moskwa deklaruje, ...

W stronę miast bez gotówki

Płatności bezgotówkowe, na przykład za bilet komunikacji czy za parkowanie, to szybkość i wygoda ...

Total opuszcza Rosję

Francuski koncern rezygnuje z wydobycia ropy w Rosji i wycofuje personel. To pochodna zachodnich ...

Czy mariaż węgla z energetyką to dobry pomysł?

Przy okazji prowadzonej reformy polskiego górnictwa, rozpoczęła się dyskusja na temat łączenia spółek energetycznych ...

Gazoport przyjął już 25 statków

Do tej pory drogą morską trafiło do Polski 2,9 mld m sześc. surowca po ...