Atomowe plany Brukseli

Bloomberg

Komisja Europejska chce zwiększyć produkcję energii atomowej w Unii. Cele są dwa – uniezależnienie od gazu z Rosji i ograniczenie emisji CO2.

Dziś unijni komisarze odpowiedzialni na unię energetyczną mają przyjąć projekt strategii rozwoju energetyki jądrowej na terenie UE. Jak pisze niemiecki Der Spigel, dokument trafi następnie pod obrady Europarlamentu, by stać się podstawą przyszłej polityki unijnej w energetyce atomowej.

Zgodnie z dokumentem członkowie Unii muszą ściślej współpracować w kwestii badań, projektowania, finansowania i budowy nowych innowacyjnych reaktorów w tym tzw. „mini reaktorów”. Mają one zostać wprowadzone do użytku nie później 2030 r.W tym celu poprawią się warunki inwestowania w branży. Finansowanie ma zapewnić Europejski Fundusz Inwestycji Strategicznych (EFSI) oraz Europejski Bank Inwestycyjny (EIB).

Według niemieckiego magazynu cele nowej strategii są dwa: zmniejszenie zależności Europy od rosyjskiego gazu. A także osiągnięcie wyznaczonego zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych. Tutaj prąd z atomu jest bezkonkurencyjny, bowiem elektrownie jądrowe nie emitują CO2. Robią to natomiast elektrownie węglowe, na paliwa ropopochodne oraz opalane gazem. Plany niepokoją szczególnie Niemców, którzy do 2022 r zamkną wszystkie swoje elektrownie jądrowe i ostro inwestują w OZE i gaz. Zwiększają zakupy gazu szczególnie w Rosji. Są już największym klientem Gazpromu (45 mld m3 kupili w 2015 r). W I kw. zakupy wzrosły o 44 proc. rok do roku, widoczny jest więc kierunek zmian.

Niemicy chcą ograniczać liczbę reaktorów w Europie, domagają się wyłączenia belgijskich siłowni, które uważają za niebezpieczne. Jednak są w swoich staraniach odosobnieni. Obecnie w 14 krajach Unii pracuje 131 reaktorów o mocy łącznej 121 GW. Nowe siłownie atomowe są projektowane w 14 krajach unijnych.

Mogą Ci się również spodobać

Ropa łupkowa z USA bije rekordy

Kolejny rekord produkcji ropy ze złóż łupkowych USA. W lipcu z ośmiu głównych złóż ...

Putin obrażony za gazowy pozew Ukrainy

Rosyjski prezydent zapowiedział, że złożenie przez Ukrainę nowego pozwu do międzynarodowego arbitrażu, uniemożliwia osiągnięcie ...

Negawatts, i.e. let’s save energy instead of building blocks

Poland’s energy policy until 2040 doesn’t take global trends into account. The just published ...

Rusza walka o ropę Meksyku

Największe paliwowe koncerny świata stanęły do rywalizacji o dostęp do meksykańskich złóż ropy. Kraj ...

Zasilana węglem brunatnym elektrownia Bełchatów z Grupy PGE jest największym w Polsce źródłem emisji CO2

Banki odwracają się od węgla. Ostrołęka to koniec?

Niechęć banków do finansowania inwestycji opartych na czarnym paliwie zaczęła napędzać transformację polskiej energetyki. ...

KE wciąż bez daty ws. ostatecznej decyzji o ugodzie z Gazpromem

KE zamierza się zwrócić do Gazpromu, by przedyskutować komentarze do wstępnej ugody w śledztwie ...