Ukraina: Krytyczna sytuacja elektrowni atomowych

Bloomberg

W 30 rocznicę katastrofy w Czarnobylu, pracownicy ukraińskich elektrowni atomowych będą protestować w Kijowie. Konta elektrowni zostały zajęte przez komorników.

We wtorek pracownicy wszystkich elektrowni jądrowych na Ukrainie przyjadą do stolicy, by pikietować przed siedzibą ministerstwa prawa. Zarzucają urzędnikom bezczynność i zaniechania w krytycznej sytuacji w jakiej znalazła się branża.

18 kwietnia do ministra prawa trafił list otwarty pracowników Energoatomu, z wnioskiem o interwencję w sytuacji, w której znalazł się Energoatom – ktoremu podlegają wszystkie cztery ukraińskie elektrownie jądrowe w tym największa w Europie – Zaporoska.

Firma ma zajęte konta bankowe i nie może ani płacić za paliwo jądrowe potrzebne do funkcjonowania elektrowni, za materiały i wywóz zużytego paliwa. Paraliżuje to pracę i stwarza poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa elektrowni.

Sprawa jest bardzo dziwna i u podłoża może leżeć gigantyczna korupcja, w którą zamieszany jest resort prawa. Zajęcie kont jest wynikiem decyzji sądu gospodarczego w Kijowie z 2011 r. Energoatom został pozwany przez firmę Ukrelektrowatt o zapłatę „wątpliwego”, bo niczym nie udowodnionego długu 127,3 mln hrywien.

Po czterech latach kwota urosła do 200 miliardów hrywien dzięki jednej ekspertyzie podpisanej przez jednego biegłego. Komornicy, nie zatrzymywani przez nikogo, pomimo próśb o interwencję w ministerstwie, zajęli konta Energoatomu. Sparaliżowało to pracę wszystkich elektrowni, produkujących 55 proc. prądu potrzebnego Ukrainie.

Mogą Ci się również spodobać

Jeszcze pojeździmy tanio, bo ropy nie zabraknie

Ceny baryłki wprawdzie przebiły ważną granicę 50 dol., ale nie na długo. Ropa znów ...

PGNiG zwiększył sprzedaż gazu

Koncern poprawił wyniki operacyjne w trzech, z czerech, kluczowych segmentach prowadzonej działalności. Gorsze wyniki ...

Gazprom sobie nie żałuje

W państwowym rosyjskim koncernie w pierwszym kwartale władze podwoiły sobie zarobki. 17 członków zarządu ...

PGNiG poprawiło zysk netto

Gazowniczy koncern w ubiegłym roku wypracował 2,32 mld zł czystego zarobku. Wynik netto byłby ...

Litwa: rośnie strach przed białoruską elektrownią atomową

Rząd Litwy skierował do wszystkich krajów-członków Unii alarmujące pismo. Zawiadamia w nim, że Białoruś ...

Niskie temperatury pomagają PGNiG

W IV kwartale ubiegłego roku koncern mocno zwiększył sprzedaż, import i dystrybucję gazu ziemnego ...