Ukraina: Krytyczna sytuacja elektrowni atomowych

Bloomberg

W 30 rocznicę katastrofy w Czarnobylu, pracownicy ukraińskich elektrowni atomowych będą protestować w Kijowie. Konta elektrowni zostały zajęte przez komorników.

We wtorek pracownicy wszystkich elektrowni jądrowych na Ukrainie przyjadą do stolicy, by pikietować przed siedzibą ministerstwa prawa. Zarzucają urzędnikom bezczynność i zaniechania w krytycznej sytuacji w jakiej znalazła się branża.

18 kwietnia do ministra prawa trafił list otwarty pracowników Energoatomu, z wnioskiem o interwencję w sytuacji, w której znalazł się Energoatom – ktoremu podlegają wszystkie cztery ukraińskie elektrownie jądrowe w tym największa w Europie – Zaporoska.

Firma ma zajęte konta bankowe i nie może ani płacić za paliwo jądrowe potrzebne do funkcjonowania elektrowni, za materiały i wywóz zużytego paliwa. Paraliżuje to pracę i stwarza poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa elektrowni.

Sprawa jest bardzo dziwna i u podłoża może leżeć gigantyczna korupcja, w którą zamieszany jest resort prawa. Zajęcie kont jest wynikiem decyzji sądu gospodarczego w Kijowie z 2011 r. Energoatom został pozwany przez firmę Ukrelektrowatt o zapłatę „wątpliwego”, bo niczym nie udowodnionego długu 127,3 mln hrywien.

Po czterech latach kwota urosła do 200 miliardów hrywien dzięki jednej ekspertyzie podpisanej przez jednego biegłego. Komornicy, nie zatrzymywani przez nikogo, pomimo próśb o interwencję w ministerstwie, zajęli konta Energoatomu. Sparaliżowało to pracę wszystkich elektrowni, produkujących 55 proc. prądu potrzebnego Ukrainie.

Mogą Ci się również spodobać

Ciśnienie na Ukrainie wyraźnie spadło

Naftogaz oskarża Gazprom o złamanie umowy tranzytowej. Ukraińska firma chce, by Komisja Europejska nadzorowała ...

Atom jest jak kukułcze jajo. Polski na niego nie stać

Finansujące projekt budowy elektrowni jądrowej spółki na długie lata stracą zdolność płacenia dywidendy – ...

Gorsze wyniki Energi

Po trzech kwartałach 2016 r. czysty zarobek Energi spadł o 89,8 proc., do 71 ...

Total opuszcza Rosję

Francuski koncern rezygnuje z wydobycia ropy w Rosji i wycofuje personel. To pochodna zachodnich ...

Polska wciąż więcej kupuje w Gazpromie

Import rosyjskiego gazu do Polski zwiększył się, choć nieznacznie. Rekordowo dużo kupuje Wielka Brytania. ...

Gazowce atrakcją turystyczną Świnoujścia

Za kilka tygodni w świnoujskim gazoporcie zacumuje pierwszy gazowiec. Statki tego typu, które będą ...