Uranowe łapówki

123rf.com

Banki w Szwecji, na Cyprze i Łotwie są zamieszane w skandal korupcyjny wysokiego menadżera rosyjskiego koncernu energetyki jądrowej Rosatom.

Wadim Mikerin prezes należącej do Rosatomu spółki TENEM działającej na terenie USA został aresztowany przez amerykańskie służby jesienią 2014 r. Jest oskarżony o przyjęcie 1,7 mln dol. łapówek od amerykańskich firm, które podpisały z Rosjanami kontrakty na w sumie 33 mln dolarów. Za każdy kontrakt Amerykanie płacili Rosjaninowi i jego współpracownikom dolę. Pieniądze lądowały na kontach w rajach podatkowych.

Areszt został w Rosji nazwany „działaniami politycznymi”. Moskwa podała, że Amerykanie próbowali zmusić biznesmena do współpracy w zamian za wolność.

Sprawa jest objęta klauzulą tajności. Śledczy przekazali do sądu materiały, zgodnie z którymi Mikierin i inni oskarżeni w sprawie, przez kilka lat dostawali łapówki za to, że pozwalali licznym firmom amerykańskim na import materiałów jądrowych z Rosji (przede wszystkim wzbogaconego uranu) na priorytetowych warunkach.

Teraz amerykański sąd federalny zgodził się odtajnić dwa dokumenty, które pokazują schemat korupcyjnych połączeń i prania pieniędzy za pośrednictwem banków w Szwecji, na Cyprze i Łotwie. W wypadku Łotwy chodzi o bank AB.LV, podał portal Delfi. W latach 2011-2013 za jego pośrednictwem zostało przeprowadzonych osiem płatności na kwotę łączną 773 tys. dol..

Wobec grożącej Rosjaninowi kary 20 lat więzienia poszedł on na ugodę w końcu 2015 r, sypiąc wszystkich. Dostał 5 lat więzienia plus 3 lata w zawieszeniu oraz grzywnę 250 tys. dol. Zajęte zostały wszystkie jego konta. Sąd zobowiązał go też do wyrównania strat w kwocie 2,13 mln dol. na poczet amerykańskiego skarbu państwa.

Mogą Ci się również spodobać

Gazprom zaprasza Bałtyk na aukcje

Rosjanom kończą się kontrakty na dostawy gazu do republik bałtyckich. Gazprom zapowiedział wystawienie surowca ...

700 mln zł na modernizację bloków w elektrowni Turów

Ponad 700 mln zł będzie kosztowała kompleksowa modernizacja bloków energetycznych w Elektrowni Turów. PGE ...

#RZECZoBIZNESIE: Marek Józefiak: Walkę ze smogiem zacznijmy od norm jakości węgla

Mam nadzieję, że te normy będą podyktowane naszym zdrowiem, a nie troską o kieszeń ...

Polski apetyt na prąd z Ukrainy

W tym roku Polska kupiła na Ukrainie prądu za 4,8 mln zł. Więcej importowali ...

Były prezes Lotosu nie przyznaje się

Prokuratura postawiła czterem osobom zarzuty niegospodarności w zarządzaniu mieniem gdańskiej spółki. Były prezes nie ...

PGE z kredytem odnawialnym na ponad 4 mld zł

Polska Grupa Energetyczna pozyskała czteroletni kredyt odnawialny na 4,1 mld zł. Udzieliło go konsorcjum ...