Uranowe łapówki

123rf.com

Banki w Szwecji, na Cyprze i Łotwie są zamieszane w skandal korupcyjny wysokiego menadżera rosyjskiego koncernu energetyki jądrowej Rosatom.

Wadim Mikerin prezes należącej do Rosatomu spółki TENEM działającej na terenie USA został aresztowany przez amerykańskie służby jesienią 2014 r. Jest oskarżony o przyjęcie 1,7 mln dol. łapówek od amerykańskich firm, które podpisały z Rosjanami kontrakty na w sumie 33 mln dolarów. Za każdy kontrakt Amerykanie płacili Rosjaninowi i jego współpracownikom dolę. Pieniądze lądowały na kontach w rajach podatkowych.

Areszt został w Rosji nazwany „działaniami politycznymi”. Moskwa podała, że Amerykanie próbowali zmusić biznesmena do współpracy w zamian za wolność.

Sprawa jest objęta klauzulą tajności. Śledczy przekazali do sądu materiały, zgodnie z którymi Mikierin i inni oskarżeni w sprawie, przez kilka lat dostawali łapówki za to, że pozwalali licznym firmom amerykańskim na import materiałów jądrowych z Rosji (przede wszystkim wzbogaconego uranu) na priorytetowych warunkach.

Teraz amerykański sąd federalny zgodził się odtajnić dwa dokumenty, które pokazują schemat korupcyjnych połączeń i prania pieniędzy za pośrednictwem banków w Szwecji, na Cyprze i Łotwie. W wypadku Łotwy chodzi o bank AB.LV, podał portal Delfi. W latach 2011-2013 za jego pośrednictwem zostało przeprowadzonych osiem płatności na kwotę łączną 773 tys. dol..

Wobec grożącej Rosjaninowi kary 20 lat więzienia poszedł on na ugodę w końcu 2015 r, sypiąc wszystkich. Dostał 5 lat więzienia plus 3 lata w zawieszeniu oraz grzywnę 250 tys. dol. Zajęte zostały wszystkie jego konta. Sąd zobowiązał go też do wyrównania strat w kwocie 2,13 mln dol. na poczet amerykańskiego skarbu państwa.

Mogą Ci się również spodobać

Upór godny lepszej sprawy

Polska znowu jest w światowej awangardzie. Szkoda, że tej czarnej. 11 krajów na naszym ...

Niemcy: rośnie ubóstwo energetyczne

W ciągu roku dostawcy energii w Niemczech odcięli od prądu 330 tysięcy rodzin. Główną ...

Gazprom spadł z piedestału

Z pierwszego na siedemnaste miejsce spadł rosyjski gigant surowcowy w najnowszym rankingu 250 największych ...

Ukarane litewskie koleje odbudowały rozebraną linię Orlenu

Ukarane przez Komisję Europejską litewskie koleje, odbudowały rozebraną wcześniej linię do rafinerii Orlenu w ...

Jordania nie chce atomu z Rosji

Amman zerwał projekt budowy przez Rosjan jordańskiej elektrowni atomowej wysokiej mocy. Rosjanie nie narzekają ...