Szwajcarskie referendum atomowe

123rf.com

Dziś Szwajcarzy decydują czy chcą mieć dalej u siebie elektrownie atomowe. Produkują one 40 proc. prądu potrzebnego Helwetom.

W niedzielę trwa w Szwajcarii krajowe referendum w sprawie ograniczenia pracy elektrowni jądrowych w kraju do 45 lat. Jeżeli głosujący w większości opowiedzą się za takim ograniczeniem, to już w 2017 r trzy najstarsze elektrownie Szwajcarii zostaną zamknięte. Kolejna miałaby zaprzestać pracę w 2024 r a piąta – ostatnia, w 2029 r., podało BBC.

Szwajcaria jest jedynym krajem na świecie, w którym tak szeroko są stosowana demokracja bezpośrednia – obowiązuje referendalny system podejmowania „ważnych społecznie” decyzji. Referenda mogą być lokalne, kiedy chodzi o sprawy kantonów czy mniejszych jednostek lub ogólnokrajowe.

Inicjatorami dzisiejszego głosowania w sprawie energetyki jądrowej są szwajcarscy zieloni. Zgodnie z przed referendalnym badaniem opinii społecznej, niewielką przewagę mają zwolennicy zamknięcia siłowni. Przeciwnicy podnoszą, że Szwajcaria nie da rady tak szybko przestawić swojej energetyki na odnawialne źródła. A to skutkować będzie koniecznością eksportu prądu i wzrostem cen.

„Jeżeli mówimy konkretnie, to w przyszłym roku głosując za ograniczeniem pracy elektrowni jądrowych, pozbawimy się jednej trzeciej produkowanego z atomu prądu. A to jest tyle, ile średnio w roku zużywa połowa szwajcarskich gospodarstw domowych – podkreślał jeden z krytyków referendum Didier Burkhalter, członek Federalnej Rady Szwajcarii.

Szwajcarski rząd wcześniej przyjął program rozwoju energetyki kraju do 2050 r. Zdecydował w nim, że nie będzie się budować nowych siłowni atomowych.

Według opublikowanego w marcu tego roku przez Światowe Forum Ekonomiczne raportu Global Energy Architecture Performance Index 2016 (EAPI) – bazująca na energii z atomu Szwajcaria ma największą zdolność do dostarczania bezpiecznej, niedrogiej i zrównoważonej energii wśród ocenionych 126 krajów.

Mogą Ci się również spodobać

LNG coraz bardziej smakuje światu i Polsce

Rośnie popyt świata na czyste paliwo jakim jest gaz skroplony. Także Europa zwiększyła zakupy. ...

Kassenberg: zamrożone ceny energii w końcu pękną

Tak dalej prowadzić gospodarki, w zakresie energetyki i spraw klimatu, nie można – mówi ...

Gazowy mercedes ze Stanów Zjednoczonych

Amerykanie zachęcają Europę do kupna ich LNG. Może jest droższy, ale bezpieczniejszy niż rosyjski ...

Marzec i Drozd stracili posady w PGE, Woszczyk na razie zostaje

Obradująca w piątek rada nadzorcza Polskiej Grupy Energetycznej odwołała dwóch wiceprezesów i delegowała do ...

Maleje krajowa produkcja ropy i gazu

Od lat PGNiG nie odkryło dużych złóż. Ostatnia nadzieja to Karpaty. W najbliższych latach Polskie ...

Turon i Termika wypowiadają umowę wykonawcy Stalowej Woli

Elektrociepłownia Stalowa Wola (spółka celowa Tauron Wytwarzanie oraz PGNiG Termika) odstąpiła 29 stycznia od ...