Prąd z Ukrainy na Białoruś

Fotorzepa, Marta Bogacz

W przyszły roku Ukraina będzie eksportować prąd ze swoich elektrowni jądrowych na Białoruś.

Strony podpisały „ramowe porozumienie” w sprawie eksportu ukraińskiego prądu na Białoruś w 2017 r , potwierdził agencji Unian Juri Niedaszkowski prezes ukraińskiego Energaatomu zarządzającego wszystkimi siłowniami jądrowymi kraju. Dostarczają one 55 proc. prądu potrzebnego Ukrainie.

Aby porozumienie stało się faktem potrzeba jeszcze kilku składowych. Muszą je podpisać inne ukraińskie państwowe firmy energetyczne – Ukrenergo (operator sieci przesyłowych) i Ukrrynek (hurtowy kupiec prądu od ukraińskich producentów). A także zgody Komisji Regulacji Energetycznych na obniżenie ceny prądu na eksport o kwotę subsydiów państwa, która rekompensuje w kraju podwyżki dla ludności.

Potrzebne też będzie szczegółowe zamówienie z Mińska. Białoruskie władze niedawno zapowiedziały, że same chcą eksportować prąd z budowanej przez Rosjan elektrowni atomowej pod Grodnem. Nie wiadomo jednak kiedy to będzie, bo budowa ma opóźnienie , m.in. z powodu upadku korpusu reaktora oraz finansowych kłopotów strony białoruskiej.

Ukraina od lat eksportuje prąd, m.in. do Polski. Ostatni raz Ukraina sprzedawała prąd na Białoruś w 2014 r. W 2015 r przychody w dolarach z eksportu energii elektrycznej zmniejszyły się 3,2 razy do 150,1 mln dol.  Za 10 miesięcy tego roku eksport prądu był niższy o 2,4 proc. rok do roku i przyniósł 123,3 mln dol..

Siłownie jądrowe Ukrainy zajmują 7 miejsce na świecie pod względem mocy i wielkości produkowanej energii. Po całkowitym wyłączeniu Czarnobyla, pracują dziś 4 siłownie w tym największa w Europie – Zaporoska z 6 reaktorami o mocy 6000 MW.

Mogą Ci się również spodobać

Unia zasysa rosyjski gaz

W 2015 r Gazprom sprzedał na tzw. daleką zagranicę (Unia, Turcja, Bałkany) więcej gazu ...

Rolnicy chcą budować biogazownie

Według szacunków Unii Producentów i Pracodawców Przemysłu Biogazowego (UPEBI) złożono już około 600–700 wniosków ...

Azerski gaz wchodzi do gry

Gaz z Azerbejdżanu zmieni energetyczną mapę Europy. Azerowie mają w zapasie 2,6 bln m3 ...

Gazprom dostał ultimatum

Rosjanie dostali dwa miesiące na zapłacenie 3,3 mld dol. kary za notoryczne łamanie prawa ...

Polacy w ukraińskim atomie

Spółka z Polski pomoże w modernizacji ukraińskich elektrowni jądrowych. Prezes Energoatomu Juri Niedaszkowskij i ...

Rząd powalczy ze smogiem, ale terminów nie podaje

Normy dla kotłów i paliw stałych, rozwój ciepła systemowego, promocja elektrycznego ogrzewania i zachęty ...