Wietnam nie chce atomu z Rosji

Bloomberg

Niedawno z energetycznych projektów z Rosjanami wycofała się Argentyna. Teraz Wietnam rezygnuje z pierwszej elektrowni atomowej made in Russia.

Rząd Wietnamu zdecydował o wycofaniu się z budowy pierwszej elektrowni jądrowej w kraju. Mieli ją zbudować pod klucz Rosjanie ze wsparciem Japończyków. O decyzji poinformował szef koncernu energetycznego Vietnam Electricity, podała agencja RBK. Oficjalnym powodem jest spadek cen tradycyjnych surowców energetycznych. Ropa i węgiel są dziś kilka razy tańsze aniżeli w chwili, kiedy Hanoi podejmowało decyzję o budowie elektrowni jądrowej. Do tego gospodarka Wietnamu rozwija się wolniej więc zapotrzebowanie na prąd jest mniejsze.

– Energetyka jądrowa jest obecnie mało konkurencyjna, w porównaniu z innymi źródłami energii. Dlatego nie ma pilnej potrzeby w nią inwestować – dodał menadżer.

Wietnamską siłownię miał w swoim portfelu Rosatom – rosyjski gigant energetyki atomowej. Teraz koncern odmówił skomentowania decyzji Wietnamu. W 2009 r. parlament republiki zdecydował o budowie dwóch siłowni w prowincji Ninitkhuan. Miały mieć moc łączną 4000 MW. Rząd zaprosił do udziału w inwestycji Rosatom i Japan Atomic Power Co.

W 2010 r Rosja i Wietnam podpisały porozumienie o budowie pierwszej elektrowni przez Rosatom. Rosjanie udzielić miał na to Wietnamowi preferencyjnego kredytu 8 mld dol.

Siłownia miała być gotowa do 2020 r, ale rozpoczęcie inwestycji kilka razy przekładano. W październiku tego roku Wietnam zerwał kontrakt z innym rosyjskim gigantem energetycznym – Inter-RAO. Miał on zbudować elektrociepłownię z dwoma blokami po 600 MW mocy każdy. Wartość projektu to 2 mld dol.

Mogą Ci się również spodobać

Diesel tańszy w detalu niż w hurcie. Stacje dopłacają?

Od kilku tygodni olej napędowy na krajowych stacjach paliw kosztuje mniej niż oficjalnie w ...

Siemens gotów uczestniczyć w modernizacji elektrowni w Rosji

Niemiecki koncern Siemens jest gotów uczestniczyć w modernizacji elektrowni w Rosji – poinformował w ...

UE szuka dostępu do rzadkich metali. Pomogą polskie kopalnie?

Coraz większe napięcia w światowym handlu skłaniają Unię Europejską do poszukiwania szerszego dostępu do ...

Ukraina aresztuje majątek Gazpromu

Komitet Antymonopolowy Ukrainy wystąpił o zajęcie kont i majątku Gazpromu na terenie Ukrainy. Rosjanie ...

Pierwszy lot samolotu elektrycznego w Finlandii

Pipistrel Alpha Electro to pierwszy samolot elektryczny, który odbył swój dziewiczy lot w Finlandii. ...

Australijczycy pomogą zbudować morski odcinek Baltic Pipe

Światowy dostawca usług inżynierskich w branży budownictwa podmorskiego australijska firma Subsea Engineering Associates Pty ...