Wietnam nie chce atomu z Rosji

Bloomberg

Niedawno z energetycznych projektów z Rosjanami wycofała się Argentyna. Teraz Wietnam rezygnuje z pierwszej elektrowni atomowej made in Russia.

Rząd Wietnamu zdecydował o wycofaniu się z budowy pierwszej elektrowni jądrowej w kraju. Mieli ją zbudować pod klucz Rosjanie ze wsparciem Japończyków. O decyzji poinformował szef koncernu energetycznego Vietnam Electricity, podała agencja RBK. Oficjalnym powodem jest spadek cen tradycyjnych surowców energetycznych. Ropa i węgiel są dziś kilka razy tańsze aniżeli w chwili, kiedy Hanoi podejmowało decyzję o budowie elektrowni jądrowej. Do tego gospodarka Wietnamu rozwija się wolniej więc zapotrzebowanie na prąd jest mniejsze.

– Energetyka jądrowa jest obecnie mało konkurencyjna, w porównaniu z innymi źródłami energii. Dlatego nie ma pilnej potrzeby w nią inwestować – dodał menadżer.

Wietnamską siłownię miał w swoim portfelu Rosatom – rosyjski gigant energetyki atomowej. Teraz koncern odmówił skomentowania decyzji Wietnamu. W 2009 r. parlament republiki zdecydował o budowie dwóch siłowni w prowincji Ninitkhuan. Miały mieć moc łączną 4000 MW. Rząd zaprosił do udziału w inwestycji Rosatom i Japan Atomic Power Co.

W 2010 r Rosja i Wietnam podpisały porozumienie o budowie pierwszej elektrowni przez Rosatom. Rosjanie udzielić miał na to Wietnamowi preferencyjnego kredytu 8 mld dol.

Siłownia miała być gotowa do 2020 r, ale rozpoczęcie inwestycji kilka razy przekładano. W październiku tego roku Wietnam zerwał kontrakt z innym rosyjskim gigantem energetycznym – Inter-RAO. Miał on zbudować elektrociepłownię z dwoma blokami po 600 MW mocy każdy. Wartość projektu to 2 mld dol.

Mogą Ci się również spodobać

Białoruska atomówka to poważny problem dla… Białorusi

To co było wiadomo od początku, teraz potwierdza się w praktyce. Budowana przez Rosjan, ...

Tchórzewski: pilna nowelizacja ustawy o cenach energii

Minister energii Krzysztof Tchórzewski zapowiedział w RMF FM pilną nowelizację ustawy zamrażającej ceny energii ...

Climate battle – challenges

Environmental Sustainability Objectives of the United Nations and their implementation in Poland. According to ...

Iran wypiera Rosję z rynków Europy

W czerwcu republika islamska pobiła pięcioletni rekord wydobycia ropy, pompując 3,63 mln baryłek dziennie. ...

Gazprom zaatakuje na Bałtyku

Rosjanie zbudują nad Bałtykiem gigantyczny kompleks do przerobu gazu. Koszt projektu to około 20 ...

Łazor nie jest już prezesem TGE

W piątek późnym wieczorem, podczas walnego zgromadzenia spółki, Ireneusz Łazor złożył rezygnację z funkcji ...