Wietnam nie chce atomu z Rosji

Bloomberg

Niedawno z energetycznych projektów z Rosjanami wycofała się Argentyna. Teraz Wietnam rezygnuje z pierwszej elektrowni atomowej made in Russia.

Rząd Wietnamu zdecydował o wycofaniu się z budowy pierwszej elektrowni jądrowej w kraju. Mieli ją zbudować pod klucz Rosjanie ze wsparciem Japończyków. O decyzji poinformował szef koncernu energetycznego Vietnam Electricity, podała agencja RBK. Oficjalnym powodem jest spadek cen tradycyjnych surowców energetycznych. Ropa i węgiel są dziś kilka razy tańsze aniżeli w chwili, kiedy Hanoi podejmowało decyzję o budowie elektrowni jądrowej. Do tego gospodarka Wietnamu rozwija się wolniej więc zapotrzebowanie na prąd jest mniejsze.

– Energetyka jądrowa jest obecnie mało konkurencyjna, w porównaniu z innymi źródłami energii. Dlatego nie ma pilnej potrzeby w nią inwestować – dodał menadżer.

Wietnamską siłownię miał w swoim portfelu Rosatom – rosyjski gigant energetyki atomowej. Teraz koncern odmówił skomentowania decyzji Wietnamu. W 2009 r. parlament republiki zdecydował o budowie dwóch siłowni w prowincji Ninitkhuan. Miały mieć moc łączną 4000 MW. Rząd zaprosił do udziału w inwestycji Rosatom i Japan Atomic Power Co.

W 2010 r Rosja i Wietnam podpisały porozumienie o budowie pierwszej elektrowni przez Rosatom. Rosjanie udzielić miał na to Wietnamowi preferencyjnego kredytu 8 mld dol.

Siłownia miała być gotowa do 2020 r, ale rozpoczęcie inwestycji kilka razy przekładano. W październiku tego roku Wietnam zerwał kontrakt z innym rosyjskim gigantem energetycznym – Inter-RAO. Miał on zbudować elektrociepłownię z dwoma blokami po 600 MW mocy każdy. Wartość projektu to 2 mld dol.

Mogą Ci się również spodobać

Gazprom traci zysk i rynki

Pomimo wyższej sprzedaży, zysk gazowego giganta w pierwszym półroczu był niższy o blisko 10 ...

Zakupy paliw będą rekordowe

Lato to czas wzmożonych zakupów oleju napędowego, benzyn i autogazu. W tym roku wzmocni ...

CBA znowu zatrzymało byłego prezesa Orlenu

Jacek K. oraz właściciele i członkowie zarządów agencji eventowych są podejrzani m.in. o niegospodarność, ...

„Największa inwestycja energetyczna po 1989 roku” ukończona

„PGE zakończyła największą w Polsce megainwestycję energetyczną po 1989 roku” – poinformował koncern w ...

Zamieszanie wokół taryfy na gaz dla PGNiG

URE podał, że nowy, niższy cennik może wejść w życie od 1 lutego. Jednak ...

Panie Premierze, nie jestem heretykiem!

Po przeczytaniu wywiadu z Premierem RP p. Mateuszem Morawieckim, czuję się zobowiązany wyprowadzić go ...