Wietnam nie chce atomu z Rosji

Bloomberg

Niedawno z energetycznych projektów z Rosjanami wycofała się Argentyna. Teraz Wietnam rezygnuje z pierwszej elektrowni atomowej made in Russia.

Rząd Wietnamu zdecydował o wycofaniu się z budowy pierwszej elektrowni jądrowej w kraju. Mieli ją zbudować pod klucz Rosjanie ze wsparciem Japończyków. O decyzji poinformował szef koncernu energetycznego Vietnam Electricity, podała agencja RBK. Oficjalnym powodem jest spadek cen tradycyjnych surowców energetycznych. Ropa i węgiel są dziś kilka razy tańsze aniżeli w chwili, kiedy Hanoi podejmowało decyzję o budowie elektrowni jądrowej. Do tego gospodarka Wietnamu rozwija się wolniej więc zapotrzebowanie na prąd jest mniejsze.

– Energetyka jądrowa jest obecnie mało konkurencyjna, w porównaniu z innymi źródłami energii. Dlatego nie ma pilnej potrzeby w nią inwestować – dodał menadżer.

Wietnamską siłownię miał w swoim portfelu Rosatom – rosyjski gigant energetyki atomowej. Teraz koncern odmówił skomentowania decyzji Wietnamu. W 2009 r. parlament republiki zdecydował o budowie dwóch siłowni w prowincji Ninitkhuan. Miały mieć moc łączną 4000 MW. Rząd zaprosił do udziału w inwestycji Rosatom i Japan Atomic Power Co.

W 2010 r Rosja i Wietnam podpisały porozumienie o budowie pierwszej elektrowni przez Rosatom. Rosjanie udzielić miał na to Wietnamowi preferencyjnego kredytu 8 mld dol.

Siłownia miała być gotowa do 2020 r, ale rozpoczęcie inwestycji kilka razy przekładano. W październiku tego roku Wietnam zerwał kontrakt z innym rosyjskim gigantem energetycznym – Inter-RAO. Miał on zbudować elektrociepłownię z dwoma blokami po 600 MW mocy każdy. Wartość projektu to 2 mld dol.

Mogą Ci się również spodobać

Orlen zaoferuje kolejne obligacje

Wkrótce płocki koncern ruszy z emisją detalicznych papierów dłużnych serii D. Wcześniejszą ofertę sprzedał ...

840 mln zł zysku w Enerdze

Energa zakończyła 2015 r. przychodami na poziomie 10,8 mld zł. To o 2 proc. ...

To nie koniec kłopotów z cenami energii

Minister Krzysztof Tchórzewski opublikował wreszcie długo wyczekiwany projekt rozporządzenia dotyczący rekompensat dla sprzedawców prądu ...

Protesty poskutkowały. Uran zakazany w Kirgistanie

Wyjątkowy jak na postsowieckie azjatyckie państwa, społeczny ruch sprzeciwu, doprowadził do wprowadzenia przez rząd ...

Czeka nas głęboka redukcja emisji CO2

Polska będzie musiała obniżyć emisję dwutlenku węgla poza przemysłem nawet o 24 proc. do ...

PGE: Kolejne decyzje inwestycyjne już niebawem

PGE: Kolejne decyzje inwestycyjne już niebawem Do połowy roku Polska Grupa Energetyczna zdecyduje o ...