Power Awards 2016 dla Rosji

Najbardziej innowacyjna elektrownia jądrowa 2016 r znajduje się w Rosji, uznał prestiżowy amerykański magazyn branży energetycznej Power.

Elektrownia Biełojarska z obwodu swierdłowskiego zwyciężyła w kategorii „Top Plants” promującej najbardziej perspektywiczne, innowacyjne siłownie atomowe. Amerykanie przyznali pierwszeństwo rosyjskiej elektrowni za uruchomiony w tym roku nowy reaktor BN-800. To wyjątkowa konstrukcja bazująca na szybkich neutronach.

Komisja konkursowa Power Awards podkreśliła znaczenie reaktora na szybkich neutronach dla „ambitnych planów Rosji w energetyce jądrowej”.

„Udana konstrukcja, podłączenie do sieci i próbna praca pierwszego w Rosji reaktora BN-800 w elektrowni Biełojarskiej to ogromne osiągnięcie i prawidłowy kierunek rozwoju energetyki jądrowej w Rosji” – cytuje uzasadnienie komisji portal Lenta.

Czwarty blok energetyczny z reaktorem na szybkich neutronach został oddany do eksploatacji 1 listopada. Ma moc 880 MW i jest najmocniejszych tego typu reaktorem na świecie.

Mogą Ci się również spodobać

Łagisza jeszcze analizowana

Tauron nie podjął jeszcze ostatecznej decyzji w sprawie kontynuacji lub zawieszenia budowy bloku gazowego ...

Polski rynek kusi obcych graczy

Firmy z Estonii, Skandynawii i Hiszpanii są zainteresowane kupowaniem spółek obrotu prądem i gazem. ...

Nowi wiceministrowie energii

Michał Kurtyka, Andrzej Piotrowski i Wojciech Kowalczyk zostali powołani na stanowiska wiceministrów energii. Kurtyka ...

Gazociąg TANAP jest gotowy

Za miesiąc rozpocznie pracę Gazociąg Trans Anatolijski. To główna składowa Południowego Korytarza Gazowego omijającego Rosję. ...

Czas na słoneczne elektrownie

Padające co roku latem rekordy zapotrzebowania na moc szarpią nerwy energetykom. Spaliby spokojniej, gdyby ...

Gazprom dostał ultimatum

Rosjanie dostali dwa miesiące na zapłacenie 3,3 mld dol. kary za notoryczne łamanie prawa ...