Były prezes Enei pokieruje Westinghouse Polska

materiały prasowe

Mirosław Kowalik będzie szefem warszawskiego biura amerykańskiego koncernu Westinghouse, który stara się o kontrakt na dostawę reaktorów do planowanych w Polsce elektrowni jądrowych.

Kowalik funkcję prezesa Westinghouse Polska obejmie 24 maja. Będzie pracował w warszawskim biurze Westinghouse, skąd pokieruje planami firmy dotyczącymi inwestycji w technologie jądrowe w Polsce. Kowalik ma ponad 20 – letnie doświadczenie w sektorze energetycznym, ostatnio kierował kontrolowalną przez Skarb Państwa spółką Enea.

– Jesteśmy przekonani, że jego wielkie doświadczenie i znajomość polskiego rynku przyczynią się do tego, że Westinghouse z powodzeniem dostarczy wiodącą i najbezpieczniejszą na świecie technologię AP1000 do polskiego programu energetyki jądrowej, który odegra istotną rolę w budowaniu bezemisyjnej przyszłości Polski – skomentował David Durham, prezes Energy Systems, Westinghouse Electric Company.

Wcześniej o planach ulokowania swojej placówki w Warszawie poinformowały władze francuskiego EDF. – Aby rozbudowywać długoterminowe relacje z polskimi interesariuszami instytucjonalnymi i przemysłowymi, EDF zdecydował o otwarciu w najbliższych tygodniach biura w Warszawie. Działalność biura będzie skupiona na polskim programie atomowym, wspieraniu naszej strategii i rozwijaniu naszego wymiaru lokalnego – powiedział Xavier Ursat, starszy wiceprezes wykonawczy grupy EDF ds. nowych projektów atomowych i inżynierii, w wywiadzie dla dziennikay „Rzeczpospolita”.

O kontrakt na dostawy reaktorów dla polskich bloków jądrowych walczą trzy firmy: francuski EDF, koreański KHNP i amerykański Westinghouse. Każdy z nich dysponuje inną technologią i poza reaktorem oferuje także wsparcie finansowe. Wybór dostawcy spodziewany jest w 2022 r.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Zagraniczne koncerny dostarczają więcej gazu

Polski rynek zyskuje na atrakcyjności wśród europejskich firm handlujących błękitnym paliwem. Rosnącą konkurencję dostrzegają ...

Unia dofinansowała ważny gazociąg

Budowa połączenia Hermanowice–Strachocina została wsparta kwotą 110 mln zł. Cała inwestycja będzie kosztować 288 ...

Rekompensaty za brudną ropę na rosyjskich warunkach

Mińsk dostanie od Rosji rekompensatę za straty spowodowane zanieczyszczoną przez Rosjan ropą w rurociągu ...

Amerykański boom na ropę z łupków

Rośnie wydobycie ropy łupkowej w USA, a zyski producentów wystrzeliły. Wysoka cena ropy (71,26 ...

PGE nie pali się do biomasy

Nowy blok w lubelskiej elektrociepłowni ma zgodę środowiskową, ale nie wiadomo, czy koncern go ...

Innowacje receptą na niskie ceny

Niskie notowania surowców negatywnie wpływają na kondycję firm wydobywczych. Według Deloitte to powinno pobudzić ...