Paliwo zużyte w siłowniach atomowych Ukrainy nie będzie już wysyłane do składowiska w Rosji. Rusza nowe składowisko w zamkniętej elektrowni w Czarnobylu. Sfinansowali je Amerykanie
Przedsiębiorstwo państwowe Energoatom „, które jest operatorem wszystkich działających elektrowni jądrowych na Ukrainie, od tego roku nie będzie już wysyłać wypalonego paliwa jądrowego z ukraińskich elektrowni do Rosji, poinformował koncern „Energoatom”.
„Postanowiliśmy ostatecznie zrezygnować z eksportu wypalonego paliwa jądrowego do Rosji. W końcu zapotrzebowanie Ukrainy na te usługi zniknęło. To znacząco wzmacnia bezpieczeństwo energetyczne naszego państwa ”- powiedział Metro Kotin prezes Energoatomu, cytowany przez agencję Union.
Pierwsza partia zużytego paliwa trafi w lipcu do Centralnego Magazynu Wypalonego Paliwa Jądrowego (CSFSF) na terenie zamkniętej elektrowni w Czarnobylu. Szef Energoatomu przypomniał, że spółka zakończyła w grudniu 2020 r budowę wszystkich konstrukcji budowlanych i infrastruktury do odbioru i przechowywania wypalonego paliwa jądrowego.

Obecnie w Czarnobylu trwa rozruch oraz testy sprzętu i wyposażenia dostarczanego do CSFSF przez amerykańską firmę Holtec. Eksploatacja pierwszego kompleksu rozpocznie się w drugim kwartale 2021 r. – po zakończeniu budowy 43-kilometrowego toru kolejowego, który połączy magazyny z siecią kolejową Ukrainy.
Budowa CSFSF prowadzona jest od 2017 roku na koszt partnerów amerykańskich. Koncern Westinghouse (amerykańsko-japoński) dostarcza dziś 55 procent potrzebnego Ukrainie paliwa jądrowego (resztę – dotychczasowy monopolista – rosyjski Rosatom).
Energoatom jest operatorem czterech pracujących siłowni jądrowych z 15 reaktorami rosyjskimi, w tym z Zaporoża – największej w Europie o mocy 6000 MW. Dostarczają one 55 proc. prądu potrzebnego Ukrainie.

Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.