Litwa alarmuje: przyśpieszony start atomówki na Białorusi

materiały prasowe

Litewskie władze biją na alarm. Pośpieszne zapełnianie paliwem białoruskiej elektrowni atomowej przy granicy Litwy, zagraża bezpieczeństwu Europy. Wilno zapowiada całkowite zaprzestanie zakupów prądu z Białorusi.

Kilka dni temu litewski rząd otrzymał od rządu Białorusi oficjalne zawiadomienie, że 7 sierpnia w elektrownia atomowej ulokowanej 3 km od granicy z Litwą rozpocznie się załadunek paliwa jądrowego, poinformował na specjalnej konferencji prasowej Żygimantast Wajczunas minister energetyki Litwy.

– Wydarzenia ostatnich dni na Białorusi, kiedy forsowany tam był i przyśpieszany proces uruchomienia elektrowni w Ostrowcu, pokazuje, że jest to działanie sprzeczne z wymogami bezpieczeństwa jądrowego, standardami bezpieczeństwa i rekomendacjami. Dowodzi to, że pośpiech oraz podzielenie na kilka etapów procesu otrzymywania pozwoleń, były po to, by otrzymać jak najszybciej licencję pozwalającą na załadunek paliwa jądrowego. Rozmawiałem o tym wczoraj z dyrektorem generalnym Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej” – stwierdził litewski minister, cytowany przy portal Delfi. Zapowiedział, że jak tylko elektrownia zacznie pracować, Litwa przerywa wszelkie zakupy prądu z Białorusi. – Jesteśmy do tego już przygotowani tak prawnie jak i technicznie. Kiedy elektrownia rozpocznie pracę, Litwa przerwie import prądu – wyjaśnił.

Budowa elektrowni w Ostrowcu/materiały prasowe

Litewskie władze wiedzą, że najbardziej niezawodną ochroną przed wprowadzaniem energii elektrycznej z Białorusi na Litwę i rynek krajów bałtyckich jest synchronizacja z sieciami Europy kontynentalnej. To zapewni Litwie niezawodne dostawy energii elektrycznej i ochronę przed koniecznością importu prądu z białoruskiej atomówki. „Jeśli chodzi o dane, chciałbym zwrócić uwagę na główny punkt istotny dla odmowy zakupu energii elektrycznej z Białorusi. Teraz białoruski prąd stanowi 5 procent prądu zużywanego przez Litwę. Zakaz importu będzie więc miał minimalny wpływ na nasz rynek i ceny. Praktycznie tego wpływu nie będzie – zapewnił minister. Przypomniał, że „ ten obiekt (elektrownia w Ostrowcu) jest uważany za zagrożenie dla bezpieczeństwa środowiska i zdrowia publicznego”.

W piątek Linas Linkewiczjus szef litewskiego MSZ potwierdził, że 7 sierpnia Litwa przekazała Białorusi notę ​​w związku z uruchomieniem reaktora elektrowni atomowej. Litewskie władze od początku uważały obiekt za zagrożenie dla Litwy i Europy. Podczas budowanej przez rosyjski Rosatom (a tak naprawdę przez licznych podwykonawców) siłowni zginęło 5 osób, miało miejsce szereg incydentów, na czele z upadkiem korpusu reaktora z wysokości 7 m, pożarem oraz strajkiem robotników.

Linia wysokiego napięcia

Wilno zakupiło w minionym roku jod dla wszystkich obywateli i ćwiczy ewakuację rejonów przygranicznych. Elektrownia z dwoma reaktorami WWER-1200 o łącznej mocy 2400 MW, znajduje się 3 km od granicy z Litwą, 30 km od Wilna i 265 km od polskiej granicy. Źródłem chłodzenia obu reaktorów ma być rzeka Wilija płynąca przez stolicę Litwy. W lipcu minister energii Białorusi Wiktor Karankiewicz zapowiedział, że pełne komercyjne uruchomienie siłowni pod Ostrowcem planowane jest w pierwszym kwartale 2021 roku. Największym bólem głowy białoruskich władz jest brak chętnych do importu prądu z Ostrowca.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

PKN Orlen kończy inwestycję w Płocku

Koncern jest coraz bliżej oddania do komercyjnej eksploatacji drugiego w tym roku energetycznego bloku ...

Gazowa wygrana Białorusi?

Mińsk kupi gaz za ruble i taniej o 30 procent – po cenie, którą ...

Lotos rozpoczął wydobycie ze złoża Utgard

Trzy miesiące przed zakładanym terminem ruszyła produkcja ze złoża znajdującego się na morskiej garncy ...

OPEC zaprasza Rosję, Iran jest przeciw

Coraz bardziej prawdopodobna jest stała transformacja OPEC w OPEC+. Sprzeciwia jej się zdecydowanie Iran. ...

Gazprom zapłacił PGNiG 1,5 mld USD

Rosjanie mimo że nadal nie akceptują wyroku Trybunału Arbitrażowego w Sztokholmie uiścili zasądzoną przez ...

Czarne chmury nad Gazpromem

Gazociąg Północy i jego rozbudowa – Nord Stream 2 – mają podlegać pod unijne ...