Rosatom walczy w USA o dużą stawkę

Three Mile Island nuclear power plant in Middletown, Pennsylvania, U.S./Bloomberg

Rosyjski gigant atomowy wynajął amerykańska firmę prawniczą, by zablokowała nałożenie ceł na produkcję uranową, którą Rosjanie eksportują na rynek USA. Gra idzie o 20 proc. amerykańskiego rynku uranu.

W tym roku kończy się umowa USA-Rosja, która daje możliwość dostaw bez ceł na rynek amerykański rosyjskiej produkcji uranowej (głównie paliwa do elektrowni jądrowych). Tenex – amerykańska spółka-córka koncernu Rosatom zatrudniła firmę Sidley Austin, by pomogła przedłużyć umowę na tych samych zasadach, dowiedziała się gazeta RBK

Jeżeli strony nie dojdą do porozumienia do 5 października, to departament handlu Białego Domu może nałożyć cła na rosyjski uran. Naciskają na to od dawna amerykańscy producenci. Rosjanie zaspokajają do 20 proc. popytu amerykańskiego rynku w uranową produkcję. Dostarczają wyroby o wartości ponad 800 mln dolarów 19 klientom. Rynek amerykański w strukturze sprzedaży Tenex stanowi 47,1 proc. Jest więc o co walczyć.

Elektrownia jądrowaBloomberg

Już dwa lata temu największe amerykańskie koncerny uranowe Ur-Energy i Energy Fuels domagały się od Białego Domu ograniczenia importu uranu, szczególnie z Rosji. Firmy dowodziły, że tańsza produkcja z Rosji niszczy miejscowy rynek i doprowadza firmy do upadłości. Jednak Donald Trump w połowie 2019 r. odmówił wprowadzenia kwot na import uranu, twierdząc, że rosyjskie dostawy nie zagrażają bezpieczeństwu państwa.

Teraz Rosjanie chcą przedłużyć umowę dzięki pracy lobbystów. Kancelaria Sidley Austin ma w tym duże doświadczenie. Reprezentuje interesy klientów w 15 krajach. A jeżeli chodzi o energetykę, to reprezentuje interesy firm m.in. w amerykańskiej Komisji ds. regulacji energetycznych.

Za swoje usług firma karze sobie słono płacić. Godzina pracy na rzecz Rosatomu ma kosztować od 945 dol. do 1275 dolarów. Rosjanie zapłacą też za wydatki prawników i uiszczą zadatek 25 tysięcy dolarów. Według Reutersa departament handlu jest już zainteresowany przedłużeniem porozumienia z Rosją do 2040 r.

Prezydent USA Donald Trump i Rosji Władimir Putin

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Atomowy biznes Europy chce chronić klimat

Firmy energetyczne z Unii i Ukrainy podpisały manifest, zgodnie z którym będą wspólnie stawiać ...

Bajka o atomie

Chcąc wygaszać energetykę węglową, musimy mieć nowe źródło energii. Pytanie, czy rzeczywiście jesteśmy gotowi ...

PGNiG zwiększy dostawy CNG

Koncern będzie sprzedawał coraz więcej sprężonego gazu do MPK w Rzeszowie. To rezultat wzrostu ...

Adam Żurek pozostaje dyrektorem Elektrowni Opole

Dotychczasowy dyrektor Elektrowni Opole Adam Żurek pozostaje na swoim stanowisku – poinformowało we wtorek ...

Specustawa przegłosowana przez Sejm

Przyspieszenie budowy sieci energetycznych o strategicznym znaczeniu – taki ma być efekt ustawy o ...