Nielegalny kabel w elektrowni atomowej

Fotolia

Służby bezpieczeństwa Ukrainy zapobiegły katastrofie w Południowo-Ukraińskiej Elektrowni Atomowej. Został tam zainstalowany „na dziko” siłowy kabel elektryczny, nie spełniających żadnych norm.

W wyniku przeprowadzonego dochodzenia śledczy ustalili, że kabel siłowy został zakupiony i zamontowany świadomie i za zgodą „wysokiego kierownictwa”. Istnienia takiego kabla nie przewidywały ani międzynarodowe standardy bezpieczeństwa obowiązujące w energetyce jądrowej, ani normy obowiązujące w takich obiektach na terenie Ukrainy, podkreśla agencja Unian.

W opublikowany komunikacie władze podkreślają, że obecnie „państwowa inspekcja regulacji jądrowych, specjaliści „Energoatomu” (państwowy koncern energetyczny) oraz kierownictwo elektrowni podejmują niezbędne działania w celu demontażu i zamiany feralnego kabla na odpowiadający normom.

Trwa dochodzenie, które ma ustalić kto i w jakim celu zainstalował niespełniający norm kabel siłowy, który mógł doprowadzić do katastrofy, skutki której trudno dziś przewidzieć. Osoby odpowiedzialne mają stanąć przed sądem.

Elektrownia Południowo-Ukraińska rozpoczęła pracę w 1975 r. Posiada trzy reaktory WWER-1000 (podobne pracują m.in. w czeskim Temelinie, irańskiej Buszerze czy bułgarskim Kozłoduju). Moc elektrowni to 3000 MW. Leży 80 km od miasta Mikołajew.
W 2015-2016 r elektrownia przeszła modernizację. W maju 2016 r systemy awaryjne wyłączyły jeden z bloków energetycznych z powodu błędów personelu podczas testów zmodernizowanego bloku.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Fińska strategia ratowania klimatu

Do 2030 r Finlandia będzie produkować większość energii ze źródeł odnawialnych i jeździć autami ...

Wkrótce wyrok w sprawie cen za rosyjski gaz

Trybunał Arbitrażowy w Sztokholmie zamknął postępowanie dowodowe i określił na luty- marzec termin wydania ...

Rosja dała zniżkę Ukrainie

Na prośbę Ukrainy, Rosja zgodziła się obniżyć cenę gazu do 247 dol. za tysiąc ...

Greenpeace: emisje CO2 pobiły rekord, a politycy w letargu

Według nowego raportu Międzynarodowej Agencji Energii światowe emisje dwutlenku węgla z produkcji energii pobiły ...

Rosja atakuje w Brunei

Kreml wziął na cel energetykę Sułtanatu Brunei. Jedno z najmniejszych państw świata jest czwartym ...

Gazowy rozwód Turcji z Rosją

Turcja i Rosja przerwały rozmowy w sprawie gazociągu Turecki Potok. Ankara kupi gaz w ...