ZE PAK: Decyzja w sprawie Konina nie w tym roku

Bloomberg

Wbrew wcześniejszym zapowiedziom kontrolowany przez Zygmunta Solorza-Żaka Zespół Elektrowni Pątnów Adamów Konin nie podejmie w tym roku decyzji w sprawie budowy nowego bloku w Koninie.

Miała tam powstać gazowo-parowa jednostka o mocy 120 MW elektrycznych i 90 MW cieplnych wraz z dodatkowym kołem na 40 MW, uruchamianym w okresie szczytowego zapotrzebowania na moc. Jak tłumaczy spółka powodem są niekorzystne uwarunkowania wpływające na rentowność tego projektu. Chodzi głównie o niepewność co do kształtu przyszłego systemu wsparcia dla źródeł wytwarzających jednocześnie energię i ciepło (w procesie tzw. kogeneracji). Wsparcie dla jednostek już działających kończy się w grudniu 2018 i jak pisaliśmy w tym tygodniu – ministerstwo energii raczej niechętnie patrzy na stworzenie nowego mechanizmu dedykowanego elektrociepłowniom.

Cały czas niekorzystne pozostają też relacje między stosunkowo wysokimi cenami gazu a niskimi cenami energii elektrycznej i uprawnień do emisji CO2, które na razie nie zachęcają do inwestowania w nowe, mniej emisyjne moce.

„Podjęcie decyzji o realizacji projektu w obecnych warunkach wiązałoby się ze zbyt dużym ryzykiem, mogącym negatywnie oddziaływać na osiągane w przyszłości wyniki finansowe, wartość spółki a co za tym idzie interesy akcjonariuszy” – czytamy w komunikacie spółki.

Spółka zamierza jednak pozostać dostawcą ciepła dla miasta Konina po 2020 roku. W tym celu rozważane są różne koncepcje mające służyć realizacji tego zamiaru. Między innymi trwają prace studialne dotyczące produkcji energii i ciepła w kogeneracji przy wykorzystaniu obecnie funkcjonującego bloku biomasowego w Elektrowni Konin, o czym spółka informowała w ostatnim półrocznym raporcie okresowym.

W pierwszym półroczu tego roku przychody grupy co prawda zmniejszyły się o 9,3 proc., do 1,37 mld zł. Jednak czysty zarobek wyniósł w tym czasie 140 mln zł, co oznacza wzrost o 807,2 proc. wobec I półrocza 2015 roku. Z kolei wynik EBITDA ZE PAK poprawił się o 47,2 proc., do 329 mln zł.

Spółka znacząco ścięła jednak wydatki inwestycyjne. W ciągu pierwszych sześciu miesięcy 2016 r. na ten cel poszło zaledwie 28 mln zł w porównaniu z 227 mln zł w analogicznym okresie ub.r.

Przypomnijmy, że wcześniej ZE PAK odsunął w czasie decyzję o modernizacji dwóch bloków w Pątnowie.

Mogą Ci się również spodobać

Finowie klepnęli Nord Stream-2

Helsinki wydały drugą i ostatnią wymaganą zgodę na przejście gazociągu Nord Stream-2 przez fińskie ...

Taniego LNG będzie coraz więcej

Ceny skroplonego gazu mocno spadają. Po starcie gazoportu powinna na tym skorzystać Polska. Także ...

Bezpieczny przesył energii

Pora na pełną integrację systemów energetycznych Unii Europejskiej i NATO w regionie Morza Bałtyckiego ...

KGHM Polska Miedź ponownie doceniony certyfikatem FTSE4Good Index Series

Po tegorocznym przeglądzie, KGHM Polska Miedź po raz kolejny zyskał uznanie za działania w ...

Japonia wyposaży Indie w sprzęt do produkcji energii jądrowej

Japonia i Indie podpisały w piątek cywilną umowę nuklearną, która toruje drogę do tego, ...

LNG z USA korzystnie wpłynie na cenę surowca

Dla Polski ewentualny kontrakt z Amerykanami nie tyko pozwoli na zdywersyfikowanie dostaw skroplonego gazu, ...