Jaworzno III będzie później

123rf.com

Tauron porozumiał się z konsorcjum Rafako–Mostostal Warszawa w zakresie zmian w umowie na budowę bloku 910 MW w Elektrowni Jaworznio III. Podpisanie aneksu planowane jest na pierwszą połowę marca.

Na mocy aneksu cena umowy netto zostanie zwiększona o 71 mln zł, do 4 470 mln zł. O osiem miesięcy wydłuży się też termin zakończenia budowy bloku. Nowa data włączenia jednostki do systemu to listopad 2019 r.

To kompromis między inwestorem i wykonawcą. Przypomnijmy, że wstępnie Rafako prosiło o dodatkowe 10 miesięcy oraz 127 mln zł.

Jak tłumaczy dziś Tauron wprowadzenie zmian do umowy wyniknęło z konieczności zmiany sposobu posadowienia obiektów bloku na pośrednie oraz obejmuje zlecone obecnie dodatkowo wykonawcy wykonanie fundamentu pod V-tą strefę elektrofiltra i rozbudowę budynku rozdzielni elektrofiltra dla przystosowania w części bloku do spełnienia przyszłych wymagań konkluzji BAT.

Dodatkowe prace pozwolą spółce osiągnąć oszczędności wynikające z ograniczenia przewidywanego postoju w 2021 roku dla przystosowania w części bloku do spełnienia przyszłych wymagań konkluzji BAT. Owe oszczędności – jak tłumaczy Tauron – pozwolą uniknąć zwiększenia budżetu całej inwestycji.

W związku z przystosowaniem bloku pod przyszłe wymagania konkluzji BAT wydłużone zostaną gwarancje udzielone przez wykonawcę. Chodzi o dodatkowe 6 miesięcy w odniesieniu m.in. do dyspozycyjności bloku dla bezpośrednich dostaw Rafako, wydajności maksymalnej trwałej kotła, minimum technicznego i zawartości wolnej wody w spalinach, oraz 12 miesięcy w zakresie konstrukcyjno–budowlanym dostaw. Wykonawca zapewni również odpowiednie wydłużenie zabezpieczenia należytego wykonania umowy.

Stan zaawansowania inwestycji wynosi ponad 31 proc.

Nowy blok 910 MW w Elektrowni Jaworzno będzie wysokosprawną jednostką wytwórczą, którą charakteryzować będzie najwyższa sprawność w swojej klasie w Polsce, czyli 45,9 proc. netto. W porównaniu do obecnie eksploatowanych bloków 200MW, będzie on spełniał surowe normy z zakresu ochrony środowiska, ograniczając emisje dwutlenku węgla o prawie 30 proc. oraz pozostałych gazów emisyjnych o ponad 50 proc. – przypomina Jarosław Broda, wiceprezes zarządu Tauron Polska Energia do spraw zarządzania majątkiem i rozwoju.

Blok budowany w technologii węglowej na parametry nadkrytyczne z wyprowadzeniem mocy linią 400 będzie rocznie spalał do 2,8 mln ton węgla, który w większości będzie pochodził z kopalń Grupy TAURON. Blok będzie wytwarzać rocznie do 6,5 TWh energii elektrycznej, co odpowiada zapotrzebowaniu 2,5 mln gospodarstw domowych.

Mogą Ci się również spodobać

Rząd nie ma strategii rozwoju zielonej energii

Wbrew pojawiającym się opiniom Ministerstwo Energii nie zamierza wprowadzić koszyków technologicznych do noweli ustawy ...

Podpisano umowę na dofinansowanie Baltic Pipe

Do 215 mln euro dostanie Gaz-System na budowę gazociągu podmorskiego, łączącego Polskę z Danią ...

Polska energetyko nie tędy droga

Ukazały się dwa dokumenty projekt Polityki energetycznej Polski do 2040 roku (PEP 2040) oraz ...

Woźny: Kolejne wyzwanie to redukcja smogu komunikacyjnego

– W ostatnich miesiącach skupialiśmy się na zmniejszeniu emisji zanieczyszczeń z domów jednorodzinnych w ...

Bruksela przedstawiła Europejski Zielony Ład

To będzie zapewne najambitniejszy projekt tej Komisji Europejskiej. Europejski Zielony Ład ma być kluczowym ...

Rosja wprowadzi na rynek nowy, tańszy gatunek ropy

Państwowy, rosyjski koncern naftowy Transnieft zamierza stworzyć nowy gatunek ropy, o wysokiej zawartości siarki, ...