Polskie konsorcjum rozpoczyna negocjacje z EDF

Bloomberg

Energa, Enea, PGE i PGNiG Termika podpisały porozumienie z EDF dotyczące prowadzenia negocjacji w sprawie kupna aktywów w Polsce. Teraz przystąpią do badania due diligence.

Transakcja obejmowałaby nabycie wszystkich akcji EDF Polska. Jest ona właścicielem elektrociepłowni: Kraków, Gdańsk, Gdynia i Toruń oraz sieci dystrybucji ciepła w Toruniu, Elektrowni Rybnik. Przedmiotem byłoby tez kupno akcji EDF w ZEC Kogeneracja, która jest właścicielem elektrociepłowni we Wrocławiu, Zielonej Górze, Czechnicy i Zawidawiu oraz sieci dystrybucji ciepła w Zielonej Górze, Siechnicach i Zawidawiu.

„Partnerzy biznesowi uzgodnili, że złożenie ewentualnej oferty wiążącej nastąpi po zakończeniu badania due diligence, które będzie podstawą do podjęcia dalszych decyzji dotyczących transakcji” – napisano w raporcie.

Pod koniec października grupa EDF poinformowała o wybraniu IFM Investors do wyłącznych negocjacji w sprawie sprzedaży aktywów kogeneracyjnych w Polsce. Równolegle EDF rozpoczął negocjacje na wyłączność z firmą EPH w sprawie sprzedaży Elektrowni Rybnik.

Do sfinalizowania obu procesów sprzedaży potrzebne były decyzje odpowiednich krajowych i europejskich organów regulacyjnych, w tym zgoda rządu polskiego na podział polskiej spółki EDF. EDF Polska zostało wpisane wcześniej w tym roku na listę spółek strategicznych. Rząd nie zgodził się jednak na podział. Dlatego 18 stycznia rozwiązano umowy na wyłączność zarówno z IFM Investors jak i EPH.

Oferta polska dopiero wtedy została wzięta pod uwagę przez Francuzów. Konsorcjum nie złożyło jej bowiem w terminie przewidzianym przez sprzedającego.

Mogą Ci się również spodobać

W stronę paneuropejskiego rynku energii

Już niebawem granice między krajowymi systemami elektroenergetycznymi w UE zaczną zanikać. Transgraniczna wymiana prądu ...

Tanie paliwa na majówkę

Ropa drożeć nie będzie, więc ceny tankowania i biletów lotniczych szybko nie wzrosną. Fiasko ...

Pytania o górnictwo przyszłości

Przemysł czeka nieuchronna zmiana. Wyzwaniem jest płynne przejście przez nią lokalnej społeczności i całej ...

Moskwa zbywa Brukselę milczeniem

Komisja Europejska chce po raz kolejny być uczestnikiem rozmów na temat dostaw gazu między ...

Większe ulgi w Norwegii dla sektora naftowego

Parlament Norwegii zatwierdził dodatkowe ulgi podatkowe dla sektora ropy i gazu oprócz proponowanych przez ...

Rosja sprzedała udziały w Arctic LNG-2 Chinom i Japonii

Bez zagranicznych inwestorów Rosjanom trudno jest realizować projekty wydobywcze w Arktyce. Gazowy koncern Novatek ...