Kolejne testy w elektrociepłowni Orlenu

Bloomberg

Blok gazowo-parowy we Włocławku zrealizował pierwsze dostawy prądu do krajowej sieci. To jedna z ostatnich faz poprzedzająca komercyjne uruchomienie tego obiektu.

PKN Orlen poinformował, że nowy blok gazowo-parowy we Włocławku pomyślnie przeszedł pierwszą synchronizację z krajową siecią elektroenergetyczną. W rezultacie zrealizowano do niej pierwsze dostawy prądu.

W kolejnych etapach spółka skoncentruje się na przygotowaniu i przeprowadzeniu niezbędnych testów wynikających z tzw. Instrukcji Ruchu i Eksploatacji Sieci Przesyłowej oraz pracach regulacyjnych i optymalizacyjnych.

– Dzisiejsze testy stanowią jedną z ostatnich faz przygotowania do uruchomienia bloku PKN Orlen o mocy 463 MWe. Liczymy, że po przeprowadzeniu finalnej fazy, czyli kompletnych pomiarów parametrów gwarantowanych, odbiór inwestycji nastąpi w połowie roku – twierdzi cytowany w komunikacie prasowym Piotr Chełmiński, członek zarządu ds. rozwoju i energetyki PKN Orlen.

W ocenie koncernu lokalizacja bloku gazowo-parowego we Włocławku jest wyjątkowo korzystna. Po pierwsze znajduje się on obok zakładów chemicznych Anwil, co pozwoli uzyskać efekty synergii w ramach grupy kapitałowej PKN Orlen. Jednocześnie pozwala na optymalizację nakładów inwestycyjnych. Projektowi sprzyja również położenie elektrociepłowni w stosunkowo bliskiej odległości od gazociągów przesyłowych Gaz-Systemu oraz przesyłowej sieci elektroenergetycznej firmy PSE Operator.

Wykonawcą bloku gazowo-parowego jest konsorcjum General Electric i SNC-Lavalin Polska. Szacunkowa wartość kontraktu wynosi około 1,4 mld zł netto. W celu zapewnienia odpowiedniego serwisu elektrociepłowni, zawarto także z General Electric, długoletnią umowę serwisową.

Blok gazowo-parowy we Włocławku to jeden z dwóch, obok powstającego w Płocku, tego typu obiektów koncernu. Dzięki realizowanym inwestycjom PKN Orlen rozbudowuje swój potencjał energetyczny. Obecnie posiada w Polsce, Czechach i na Litwie jednostki wytwórcze o łącznej zainstalowanej mocy elektrycznej ponad 760 MW oraz zainstalowanej mocy cieplnej blisko 5 tys. MW. Dwa nowe projekty powiększą moc elektryczną o ponad 1 tys. MW, a cieplną o 630 MW.

Mogą Ci się również spodobać

Największy samolot transportowy świata przywiózł do Polski sprzęt medyczny

Dziś dokładnie o godzinie 9.57 na warszawskim lotnisku Okęcie wylądował Antonow An-225 Mrija, największy ...

Gazprom wygrał międzynarodowy proces

Po ośmiu latach procesów w międzynarodowych sądach, władze Litwy ostatecznie przegrały spór z Gazpromem ...

Amerykańska ropa jedzie na Białoruś koleją

Do terminala w Kłajpedzie dotarł pierwszy tankowiec z amerykańską ropą dla Białorusi. W czwartek ...

Gazprom eksportuje rekordowo a zarabia coraz mniej

W tym roku rosyjski koncern wyeksportuje za granicę rekordową ilość gazu. Nie przełoży się ...

PKN Orlen nie zaskoczył

Końcówka roku przyniosła płockiemu koncernowi wzrost przychodów i mocny spadek czystego zysku. Co ważniejsze, ...

MSP: Budowa Ostrołęki C jest rozważana

Projekt budowy bloku w należącej do Energi Elektrowni Ostrołęka jest brany pod uwagę – ...